View Single Post
  #33  
Vechi 20.09.2010, 16:13:06
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Post

Citat:
Biblia ne dă ideea despre felul cum Dumnezeu a creat lumea, dar nu este o carte precisă din acest punct de vedere. Iar religia cuprinde toate aspectele vieții și existenței, deci nimic din lumea asta nu este exclus din competența Bibliei. Ai idei preconcepute și puerile.
Chiar asa? Unde este scris despre dinozauri? Despre celelalte planete?

Citat:
Nevoie de dovezi științifice simți tu, din cauza ideilor fixe, un credincios nu are nevoie de așa ceva fiindcă el vede lucrurile din alt plan, inaccesibil ție deocamdată și fiindcă el înțelege relativitatea oricărei dovezi științifice în raport cu atotputernicia lui Dumnezeu. Totul în lumea în care trăim a fost creat de Dumnezeu din nimic și nu poate fi un indiciu pentru istoria unui lucru fiindcă el poate fi creat de Dumnezeu ieri cu aparența că ar avea o vechime de milioane de ani.
Ah deci Dumnezeul vostru a falsificat datarea creatiilor sale... pentru ce? Se distreaza cumva sa ne minta? Va dati seama, cu tot respectul, cat de ridicole sunt aceste idei?
Si da, vreau dovezi inainte sa cred in ceva, este ceva spontaneu, astfel as ajunge sa cred in orice. Pentru voi nu? De ce nu credeti in Alah?

Citat:
Da, evoluționismul este o prostie inclusiv din punct de vedere științific și va fi cauza pentru care mulți oameni de știință vor renunța la ateism, pentru că evoluționismul este o inepție chiar strict din punct de vedere al legilor naturii pe care știința le studiază. De fapt este un fenomen des întâlnit ca foști oameni de știință atei să devină credincioși și creaționiști. Ai aici o listă în care sute de oameni de știință și-au declarat disocierea de teoria evoluționistă:
http://www.discovery.org/scripts/vie...ownload&id=660
Ce legatura are cu argumentul? Ce vrei sa-mi demonstrezi? Sute de oameni au devenit credinciosi? Maine mii vor deveni atei. Deci (gandind ca tine) creationismul este fals.

Citat:
Evoluționiștii susțin că natura crează plante și animale, dar asta nu e posibil sub forma tranziției de la forme simple la complexe nici sub altă formă datorită tocmai legilor naturii. Evoluționismul e cacialma științifică și faptul că încă nu a fost înlăturat din cercurile științifice se datorează inerției de gândire și intereselor meschine, adoptarea unei poziții creaționiste ducând la ridiculizări și marginalizări.
Natura nu creaza nimeni si nimic. Deja ai plecat gresit. Organismul se transforma de la sine, pentru a face fata ambientului circuitor.
Vrei o dovada evolutionistica pe care o putem privi in timpurile noastre? Virusii gripei: fiecare an se schimb vaccinurile pentru ca acesti microbi devin din ce in ce mai resistenti la antibiotice.

Citat:
Biblia nu are coada.Maimutele au coada dar nu toti ne inrudim cu ele.Omul are 3 facultati in spirit:gandire,simtire si vointa.Daca sunt folosite in mod armonios se evita in mod inteligent formulari de tipul ,,radio sant" pe stilul ,,multi mi-au spus ca"si se prefera afirmatii logice precum ,,am studiat/am verificat/m-am informat din urmatoarele surse/am ajuns la urmatoarele concluzii pe urmatorul rationament".Asta ca sa vorbim de satisfacerea cerintelor culturale la nivel elementar.De ce este necesar acest lucru spre diferenta de ideea simpaticelor animale mamifere din ordinul primatelor de a folosi coada in teologie?Pentru ca teologia si stiinta trebuie intelese din interior,adica studiate in esenta lor si nu doar admirate pe sistem admirat peretii.Sa nu aruncam metodele culturale pe apa rigolei.
Ok, poate am gresit despre cea ce sustin despre Biblie, in primul rand au fost tocmai crestinii care mi-au spus asta. Deci te intreb pe tine, pe oricine capabil sa-mi raspunda, ce este Biblia? Este aceasta o carte stiintifica?

Creationistii au abitudinea sa se agate cu disperare de zeul lor cand se simt atacati. Ca o falsificat probele, ca o aruncat niste scheletre asa la intamplare... ca-i planul lui si noi nu intelegem etc.
Aveti un zeu cu superputeri, deci pentru voi este mult mai usor sa inventati scuze. Pana cand nu aduceti probe in favoarea teoriilor voastre, topicuri de acest gen nu-si au rostul. Ca sa va puneti sa criticati dovezile evolutionismului, am zis, aceasta se numeste disperare.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t

Last edited by Bast-et; 20.09.2010 at 16:16:03.
Reply With Quote