View Single Post
  #26  
Vechi 22.01.2016, 22:11:10
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
.
Concluzia logică este că cei care doresc canonizarea vor de fapt răul Bisericii, sau că Părintele Arsenie Boca trăind în dezbinare, același lucru l-a imprimat și ucenicilor săi.
Concluzia logica este ca majoritatea nu-l merita pe parintele Arsenie Boca.
Dumnezeu v-a dat in aceste vremuri felinare ca sa vedeti drumul credintei
in bezna in care traiti iar voi comentati felul in care se misca flacara in felinar.
"Domne daca nu este reala ? Domne dar daca nu este le Dumnezeu ?
Domne stiu eu de la tzatza Leana ca nu asa se mica flacara intr-un felinar.
Ca sa punem capat polemicilor hai mai bine sa spargem felinarul ca sa nu
mai existe motive." Si apoi tot voi catre Dumnezeu:
"De ce Doamne nu ne ajuti ?"

Poate Dumnezeu in loc sa vi-l dea pe Arsenie Boca mai bine va dadea un spital de psihiatrie si terapie cu ingeri.
Citat:
Dacă am întrebat ce părere au cei ce participă la acest forum despre dezbinarea ce se produce în numele sfinției sale, ați sărit ca ars că ne ocupăm de bârfe și can-can
Pai da, ca pentru un crestin care pune genuchiul la rugaciune nu are timp
de prostii d-astea.Insusi prin asta multi va dati de gol ca nu aveti nimic de
a face cu adevarata credinta ortodoxa.
Pentru un crestin practicant care a trait necazuri si a vazut si simtit pe propria
piele cum Dumnezeu il ajuta, ce spui tu acolo si motivele alea sunt de rasul
curcii.Pierdere de timp.In loc sa-ti vezi de propria mantuire te joci cu chibrituri.Sa nu ramai fara betze ca cine o sa-ti mai aprinda fiorul credintei,
pardon al polemicii ? :))

Citat:
. Dacă am arătat că tocmai de dragul Sfintei Spovedanii, suntem îngrijorați de exemplul negativ al sfinției sale,
Cainele moare de drum lung si desteptul de grija altui destept.
Fii ingrijorat de propria-ti mantuire ca la judecata Dumnezeu n-o sa te
intrebe din manualul lui Arsenie Boca sau din vietiile sfintiilor.

Citat:
ne-ați spus că duhovnicii și BOR sunt de vină, inclusiv pentru defrișarea și indundarea țării.
Nu am spus asta.Am spus sa nu fie implicata o episcopie sau ceva de prin
zona muntilor in afaceri ilegale cu taieri de paduri ca si-au pus smoala incinsa
in cap cand o sa vina inundatiile si o sa fie alunecari de teren.
Adica goana dupa profit/lacomie sa nu se aiba efect de bumerang si culmea
distrugerea ortodoxie sa vina tocmai din interior, de la astfel de "bombe".
Citat:
Ne aducem aminte de păgânii care spuneau că indiferent dacă sunt războaie, boli, secetă, cutremure, indundații, incendii la cluburile sataniste în timpul concertelor de invocare a anarhiei și diavolului, de mersul prost al sistemului sanitar creștinii sunt de vină: Cristianus ad leones!
Nu stiu ce bah ce ti-ai adus tu aminte, stiu ca incendiile pot proveni pe doua
caii:
Una : nerespectarea normelor PCI
doi: incendiu pus la cale.
Restul sunt flatulente intelectuale.

Citat:
Deci dumneavoastră folosiți can-canuri împotriva întregii biserici (mireni și clerici) și ierarhii bisericești, fără discernământ
Nu folosesc can-can-uri , pur si simplu evit pe cat posibil specia numita pseudo-ortodox care toata ziua se tine numai de barfe si folclor "bisericesc/babesc".Nu zidesc si nu construiesc nimic.Doar vorba din gol
in desert.Atata tot, nimic mai mult.
Citat:
dar când nu aveți argumente pentru a arăta că Părintele Arsenie Boca este sfânt,
Este, si Dumnezeu o arata in fiecare zi celor care se duc la Prislop.
Citat:
doriți să paralizați pe cei ce se întreabă de canonicitatea unei astfel de păreri cu sentința că sunt bârfitori și fac can-canuri.
Eu am fost mai diplomat, de fapt daca este fim fair-play , matale ar tebui
sa stii ca minunile care se intampla la mormantul lui Arsenie Boca nu le face insusi parintele ci Duhul Sfant.Ca nici un sfant nu tamaduieste cu de la sine
putere si Duhul Sfantul o face.
Ori dupa cate minuni s-au intamplat acolo sa vii cu astfel de barfe si can-can-uri insemana sa negi mininunile Duhului Sfant, asta este pacat impotriva
evidentiei-> hula impotriva Duhului Sfant.
Citat:
Oare conștiința nu vă arată că acest procedeu nu este fair play, ci o împlinire a proverbului: pentru unii mumă, pentru alții ciumă?
Personal pe mine constiinta imi spune asa: "bah daca acum ai da examen acum in fatza lui Hristos , l-ai pierde si avea restante in Iad".
Rezolva-ti problemele persoanele.Te-ai mantuit si acum n-ai ce face si ai
timp liber ?

Citat:
Joh 2:3 Și sfârșindu-se vinul, a zis mama lui Iisus către El: Nu mai au vin.
Joh 2:4 A zis ei Iisus: Ce ne privește pe mine și pe tine, femeie? Încă n-a venit ceasul Meu.
Joh 2:5 Mama Lui a zis celor ce slujeau: Faceți orice vă va spune.

Adică, văzând că vinul ce veselește inima, al dreptei înțelegeri a adevărului s-a sfârșit, urmează porunca Maicii Domnului să facă tot ce le spune Hristos.

Dacă Hristos spune că:

Mat 18:6 Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării.
Mat 18:7 Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
Mat 18:8 Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic.
Mat 18:9 Și dacă ochiul tău te smintește, scoate-l și aruncă-l de la tine, că mai bine este pentru tine să intri în viață cu un singur ochi, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului.
Nu mai roade cu dinti de lapte oasele tari ale scripturii.Ramai fara dantura.
Citat:
Asta însemnă că dacă Părintele Arsenie Boca ne este atât de drag chiar ca și ochiul, mâna sau piciorul nostru, dar îi smintește pe creștinii neștiutori cu exemplul său rău de a nu avea duhovnic ci a fi îndrumat de un duh prin vedenii (deși Sfinții Părinți ne opresc pe toți de la a face aceasta, oricine am fi, și cât de sfinți am fi) este bine să-l scoatem și să-l aruncăm de la noi din calendar, decât să-l avem ca model de sfințenie și să fim aruncați în gheena focului.
Dar ca să vedeți că acesta este scopul autorilor studiului de mai sus, adică ascultarea de glasul Sfintei Evanghelii ca-n Cana (și nu invidia, sau nu știu ce dorință de can-can), chiar cu prețul înfruntării opiniei publice montate de mass-media și răbdării de ocări din partea celor ce nu doresc adevărul ci să-și susțină prejudecățile sau interesele personale, ar fi bine să vedem ce spun chiar ei aici:
https://888adevarul8despre8arseniebo...tilor-parinti/
De ce au făcut ei acest studiu?
"1Ezdra 4:13 Iar al treilea cel ce a zis de muieri și de adevăr, acesta este Zorovavel, a înce-put a grăi: 14 O bărbaților! Au doară nu este mare împăratul, și mulți sunt oa-menii? Și vinul nu este tare? ...........
Stop bre ca ai luat prea mult vin.Time-out.
Matei spunea: va rataciti nestiind scripturile si nici puterea lui Dumnezeu.
Vezi cum te dai de gol ?
Esti sectar sau inainte a fost sectar pana sa vii la ortodoxie ?
Ca de obicei asa fac sectarii, dau pe dinafara precum ciorba la foc .
Scopul lor nu este obtinerea de informatii ci distragerea atentiei altora
de la mantuirea lor, cu barfe can-can-uri si alte tampenii si prostii.
Un fel de Capatos-eclesiologic (ca sa citez un clasic in viata de pe forum de pe aici =)) )