Subiect: ....
View Single Post
  #17  
Vechi 16.08.2010, 21:06:01
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Glykys, am citit cu interes cu interes povestea vietii tale si m-am regasit in multe dintre pasaje.


Draga Luminita, trebuie sa intelegi ca la varsta asta, majoritatea adolescentilor se considera niste neintelesi si se rezvratesc din te miri ce motive. Chiar si cei/ cele care arata f bine si par a fi in centrul atentiei au crize de personalitate la varsta asta. Nu te mai blama, draga mea, cauta inauntrul tau tot ce e bun si frumos si scoate-l la iveala.

Esti intr-o etapa a vietii in care inveti f mult: inveti sa iubesti si sa te iubesti, inveti ce inseamana valoarea unui om, inveti ce este increderea si credinta, inveti, inveti, inveti.
La varsta asta ai nevoie de un indrumator, de cineva care sa-ti ghideze pasii in momentele cand plutesti in deriva. Niste indurmatori buni sunt parintii tai, caci ei cu siguranta iti vor binele, dar ai nevoie si de un indrumator obiectiv, care daca ar fi un duhovnic ar fi si mai bine.

M-a amuzat rationamentul tau in legatura cu persoanele care merg la biserica. Te sfatuiesc sa mergi la o biserica si sa incerci sa nu te lasi influentata de cei din jur.
Sa stii ca sunt multi tineri care merg la biserica si nu nu sunt considerati inferiori, ci dimpotriva, sunt apreciati (daca sunt decenti, bineinteles).

Ca tot vorbeam de invatat: invata sa te rogi! Incearca in momentele tale de intimitate sa te rogi, sa te rogi cu cuvinte simple, pur si simplu sa stai de vorba cu Dumnezeu, Maica Domnului sau vreun sfant.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote