View Single Post
  #366  
Vechi 02.11.2014, 10:20:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mihai, mă ispitești să scriu un cearceaf pe tema asta a condiției psihoterapeutului. Desigur n-o voi face, deși mi-ar plăcea...:)

Aș vrea doar să îți spun că reprezentarea psihoterapiei și a terapeutului e un subiect foarte bogat, nuanțat și reconfigurat, plin de surprize.
Nu statutul juridic / caracterul liberal al profesiei impun anumite particularități ale condiției de psihoterapeut, ci mulțime de factori interni, din însăși dinamica procesului. Ne alegem clienții cu mare grijă în primul rând ca să ne simțim confortabil, adică să nu trecem peste limitele noastre personale - caz în care am putea aduce prejudicii clientului și nouă înșine.
Eu de pildă nu prea aș putea să lucrez cu o domnișoară frumoasă și histrionică deoarece m-aș simți prea ispitit să devin partener într-o relație mult prea interesantă pentru a deveni vreodată curativă...:)
În schimb, aș lucra bine mersi cu un depresiv, cu o domnișoară frumoasă și inhibată, eventual chiar retardată (frumusețea m-ar odihni, iar retardul ar scădea din posibilitatea intrării în jocuri prea complexe), cu un alcoolic considerat incurabil, cu un cuplu "neinstruit" etc. Cel mai bine mă simt cu copiii abuzați de părinți imbecili, sus-puși și perfecționiști, ăia de nu trece soarele pe cer dacă nu le dau ei acordul. Pentru că am fost și eu un copil abuzat de o liotă de gură-cască și știu bine ce preț plătești când treci prin experiențele astea și mai știu și cam cum poți face să îi lași pe adulți cu nebunia lor iar tu să-ți vezi de treabă. Iar când nu știu, se petrece mereu o minune: mă învață clientul!.......:))
Reply With Quote