View Single Post
Vechi 11.02.2017, 20:05:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce ai vrut sa spui aici ? Explica un pic. Corpurile sunt atrase pentru ca exista o forta care le atrage ? Asta-i ratiunea aia pe care ti-o folosesti ? :)
Domnule Iuliu46, dumneavoastra trebuie sa va explice lumea lucrurile ca unui bebelus, scuzati-ma! Luati o piatra si lasati-o sa cada. Dupa aceea ganditi-va putin. Dar ganditi-va la piatra aceea si la faptul ca ea a cazut, nu va ganditi la altceva. Puteti sa va concentrati pe problema? Bine. Dupa ce v-ati gandit, mai lasati piatra sa cada odata. Repetati procedura pana ce piatra nu va mai cadea. Sau mai bine repetati-o de 100 de ori dupa care, daca ati obosit sa tot faceti experimentul incercati sa trageti concluzia ca e foarte putin probabil ca piatra sa nu cada atunci cand o lasati libera. Am zis, nu e imposibil pentru ca piatra s-ar putea sa ramana suspendata in aer dupa a 1000000000000000-a incercare, dar asta nu trebuie sa ne incurce treburile deoarece de obicei si cu o probabilitate foarte mare piatra va cadea. Dupa ce va-ati mai gandit o data bine la problema puneti-va intrebarea: de ce cade piatra? E rational sa-ti pui o asemenea intrebare. Irational e sa nu-ti pui nicio intrebare. Ca daca nu-ti pui intrebari inseamna ca nu esti mai de folos decat o planta ornamentala. Ce raspuns ati da dumneavoastra intrebarii? Probabil ca piatra cade pentru ca exista ceva ce o trage in jos, sau eventual o impinge in jos si tragand-o sau impingand-o (cum doriti dumneavoastra) acel ceva o face sa treaca din starea de repaos in starea de miscare. Deoarece acel ceva schimba starea in care se afla piatra mea, spunem ca acel ceva interactioneaza cu piatra. Lucrurile pot sa interactioneze in multe feluri. De exemplu focul prajeste omleta, curentul electric imi pune in functiune televizorul etc. Dar aceste interactiuni nu ma intereseaza aici pentru ca nu vorbim despre mancaruri si televizoare. Voi defini acum un tip special de interactiune in care se schimba starea de miscare a unui corp si voi numi acest tip de interactiune "forta". Putem sa-i dam orice alt nume, insa fizicienii pentru a se intelege intre ei cand discuta si pentru a evita deci babilonia s-au hotarat sa o numeasca forta. Sa ne intoarcem la experimentul cu piatra. Avand in vedere ca piatra noastra atunci cand o lasam sa cada isi schimba starea de miscare, ea sufera o interactiune in care e implicata o forta. Asta e forta gravitationala pe care dumneavoastra nu puteti sa o intelegeti. De ce o numim forta gravitationala? Din nou, ca sa ne intelegem intre noi si sa nu folosim fiecare dintre noi un alt termen. Poate vom vorbi data viitoare despre proprietatile acestei interactiuni pe care noi am numit-o forta gravitationala. Pana atunci ganditi-va la jocul de rugby si la legatura dintre forta si masa (numita in mod gresit greutate). Ganditi-va ca un jucator cu cat e mai "greu", cu atat are mai multa putere, mai multa forta adica.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dumnezeule si legea gravitatiei cine a inventat-o ? Mama, tata, mama-natura
Eu impreuna cu Iuliu46 suntem in curs de a o inventa. Cititi explicatiile de mai sus si veniti cu noi. Avem nevoie de ajutoare. Cu cat suntem mai multi, cu atat terminam mai repede. Ganditi-va si dumneavoastra la jocul de rugby impreuna cu Iuliu46: forta, masa etc.

Citat:
Corpurile sunt atrase pentru ca e o chestie care le face sa se atraga unele pe altele. Wow! Cine s-ar fi gandit sa-si foloseasca ratiunea ca sa gaseasca asa o explicatie ? :)
Domnule Iuliu46, ramane cum am stabilit. Corpurile se atrag nu asa de capul lor, ca au chef ele, sau ca asa le-a venit lor sa se atraga. Trebuie sa fie ceva ce sa le faca sa se atraga. Prin urmare... pe data viitoare!

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că n-ați fost prea atenți la formularea lui Krautrock. Accentul e pus pe a crede sau a nu crede. Poți să nu crezi în legea gravitației, însă ea are consecințe obiective, care nu țin cont de ceea ce crezi: corpurile se atrag în virtutea ei.
Asta da.

Citat:
Si ca simplul fapt de a numi o chestie pe care nu o intelegi, nu inseamna ca explici ceva. Ca i-am putea spune minune sau magie in loc de gravitatie.
Aici ati inceput deja sa intelegeti lucrurile. Ca o numim minune sau magie e tot aia. Dar important e ca e o chestie. Ei, noi am numit chestia respectiva forta si sper ca n-aveti nimic impotriva, iar data viitoare vom incerca sa intelegem forta aia (sau magia si minunea daca vreti).

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Tu chiar nu-ti dai seama de absurdul situatiei in care te pui singur: un ateu vine pe forum si le da crestinilor o lectie de exegeza biblica.
Domnule Flying, pentru mine Biblia e o carte la fel ca orice alta carte. Ea se interpreteaza la fel ca orice alta carte si la fel ca in cazul oricarei alte carti, interpretarea poate sa se afle intre limitele admise de text sau poate s-o ia razna. Asa ca nu vad de ce un crestin ar intelege mai bine Biblia decat un ateu. De altfel aici problema nu era cum anume se interpreteaza Biblia ci cum anume am ajuns sa folosim Biblia pe post de ghid pentru viata si cum anume putem justifica pe baza Bibliei anumite comportamente aberante. Ma rog, poate ca m-am aventurat un pic in exegeza, desi nu voiam, dar cred ca unele atitudini cum ar fi fanatismul sau antiintelectualismul isi au sursa intr-o interpretare eronata a Bibliei dublata de o absolutizare a acesteia, sau cum ar zice crestinii, de o idolatrizare a acesteia (mie nu-mi place termenul pentru ca spune mai mult decat trebuie, asa ca raman la "absolutizare"). De altfel si absolutizarea aceasta tine tot de o eroare de interpretare.

Last edited by Krautrock; 11.02.2017 at 20:17:45.
Reply With Quote