View Single Post
  #20  
Vechi 28.01.2021, 16:59:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaelasas Vezi mesajul
In primul rand fumez.. de aceea imi e si greu sa tin post si am amanat sa ma spovedesc , pentru ca trebuie minim 3 zile de post inainte de spovedanie, din cate am inteles.. e greu, dar incerc sa ma las.. In al doilea rand , printre pacatele grele se numara si judecarea si invinovatirea parintilor.. un alt lucru greu de facut.. Eu cred ca majoritatea problemelor de acolo se trag, de aici si disperarea mea de a gasi o rezolvare..
Tu nu-ți judeci părinții dintr-un moft, sau din pizmă, ori lene, îi judeci după ce ei îți provoacă niște stări psihice foarte proaste, prin critici deplasate pentru vârsta pe care o ai, ei îți deschid niște răni prin comportamentele lor și au la rându-le parte din vină pentru starea ta, dacă tu te vei vătăma psihic sau vei ajunge la depresie.

Un psihoterapeut bun ți-ar putea desluși toate traumele acestea și cum să relaționezi, doar că probabil costă și ia timp terapia și totuși e greu de găsit un psihoterapeut bun, nu unul care face experimente.

”Părinte perfect” nu există, încetează să te mai învinovățești pe chestia asta dacă faci tot ce ar face un părinte care are grijă, drept dovadă nici cei care te critică nu au fost părinți perfecți pentru tine, ei ar fi ultimii care să-ți dea lecții despre creșterea și educarea caracterelor.

Eu zic să mergi la spovedanie fiindcă ești într-o situație de urgență nu te-ai mai spovedit de mult, ai o stare negativă generată de relaționarea cu rudele, ai ispite când vrei să faci program cu acatiste și ai vrea să iei și o simplă binecuvântare pt începerea unui program stabilit, ai nevoie de un preot care să se roage pt tine să poți răbda.

Într-adevăr am auzit că azi s-ar cere minim 3 zile de postire, în trecut se cereau 5 zile (cel puțin așa apare prin unele îndreptare mai vechi publicate prin 2000), ideea e că dacă ai o urgență mergi imediat și ții ziua aceea în care te spovedești, sau postești vineri și te spovedești imediat sâmbătă, urgența e îndreptarea omului și neamânarea spovedaniei.

Nu înseamnă că dacă te spovedești iei și împărtășania imediat, s-ar putea să te oprească de la împărtășanie, dar tu măcar te-ai spovedit.

Dacă un preot se poartă urât cu tine, dat fiind că ești într-o situație grea, poți alege altul, nu trebuie să te oprești la primul preot care nu era ce trebuie.

Dacă nu te poți lăsa de fumat în zilele acelea până te spovedești, măcar ții de carne și celelalte, tu crezi că ești singura care a fumat la începutul vieții duhovnicești, dar foștii fumători tocmai așa s-au lăsat unii că se spovedeau și mărturiseau că au neputința aceasta.

Nu amânau spovedania până s-ar fi lăsat de fumat, fiindcă nu mai venea acea lăsare, așa cu amânarea poate dura ani până la spovedanie.

Nu-ți mai pierde timpul cu detalii prea personale pe net, preotul are putere să dezlege și e bine că e așa.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.01.2021 at 17:56:43.
Reply With Quote