Subiect: ajutor
View Single Post
  #14  
Vechi 27.03.2009, 19:14:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Permite-mi, te rog, sa te intreb daca te referi ca un duhovnic calugar e mai potrivit. Si daca da, de ce? Pentru ca eu am patit ceva oarecum ciudat intr-un caz asemanator si sunt inca putin nedumerit.
Multumesc.
Te rog să mă ierți căci abia acum am citit în topic și am văzut că m-ai întrebat ceva.Nu am înțeles ce anume ți s-a întâmplat dar dacă te referi la problemele care apar la spovedanie și "ciudățeniile" care se mai întâmplă vreau să-ți spun că atunci când ești la scaunul spovedaniei dacă nu ai control asupra celor ce vrei să spui ca să te curățești de păcate,s-ar putea să adaugi la pcatele pe care le ai altele și altele.Te înveți să te spovedești curat făcând aceasta des,de câte ori simți nevoia.
De ce am spus că e mai bine la mănăstire?
-pentrucă duhovnicul are mai mult timp,
-pentrucă nu are familie,
-pentrucă de regulă primești canon (fără canon și fără a renunța la păcate acestea nu se iartă).
și pentru multe alte motive pe care le vei descoperi singur.
După ce vei ști cum să te spovedești poți merge la orișice preot căci vei ști cum să te folosești de această taină și cum să nu cazi în vreo ispită!
Împărtășania chiar dacă duhovnicul ți-o dă (de regulă ești întrebat dacă te împărtășești) dacă tu consideri că nu ești pregătit este bine să amâni căci aceasta poate să te "ardă" dacă o iei fără vrednicie.
Reply With Quote