Subiect: ajutor
View Single Post
  #16  
Vechi 27.03.2009, 20:28:54
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
oricum am citit indreptarul spovedaniei si am inteles deja ca trebuie sa-mi scriu pe ceva ce tip de pacat am facut in toata viata .eu neimpartasindu-ma decat odata in viata mea va dati seama ce car in suflet.ce nu stiu cum sa fac este ca sunt unele pacate de care nu ma pot lasa cum ar fi fumatul iar altele din obisnuinta stiu ca gresesc iar sau daca preotul i-mi da canon si nu pot sa-l respect intru-totul,nu se duce pe apa sambetei toata incercarea mea?in familie toti suntem crestini, credem in Dumnezeu dar nimeni nu a fost evlavios nu a participat la slujbe si n-a facut nimeni drumuri la biserica ,doar daca a murit vre-o ruda.va dati seama vreau sa-mi eliberez sufletul s-o iau pe calea bisericii dar nu stiu cat voi reusi sper sa ma ajute dumnezeu.
Inainte de toate, mergi la un preot iscusit, sa zic asa, de preferinta, in parohia de care apartineti, daca nu, la o manastire apropiata, si stati intai de vorba cu el. Spuneti-i in ce situatie va aflati, ca nu v-ati mai spovedit si impartasit de 24 de ani, si el o sa va indrume ce sa faceti. Nu mergeti direct la un preot, sa va marturisiti din prima, ca nu e bine. Stati de vorba, inainte de a face asta. Conteaza foarte mult lucrul asta. Si sa nu va fie rusine sa stati de vorba cu el, si sa va fie rusine sa va marturisiti pacatele, asta e o ispita de-a diavolului, ca sa nu va piarda din gheara lui. Si mie mi-a fost rusine sa spun unele pacate, dar sufletul mirosea urat. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote