View Single Post
  #1  
Vechi 04.01.2012, 00:44:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Probleme la impartasirea bebelusilor

E vorba aici despre copilașii de cîteva luni care nu cunosc decît laptele matern, nu știu să mănînce.

Orice bebeluș regurgitează des în timpul zilei. Cum se împacă asta cu cuminecarea care se face la amiază?

Mi s-a întîmplat ca o picătură din Sîngele Domnului să ajungă pe fularul copilului. Prima oară s-a văzut clar că fularul e pătat și atunci l-am dat unui preot, iar a doua oară preotul care l-a împărtășit, după ce i-a șters gura cu acel prosop roșu, m-a pus pe mine să mai șterg puțin cu fularul pe care-l purta (altul, evident).

În aceste două situații au fost implicați doi preoți de la aceeași biserică. Mărturisesc că mi-e oarecum teamă să mă mai duc cu fetița la împărtășit. Ea e foarte liniștită, niciodată nu a făcut scandal la cuminecare, nici măcar la botez nu a plîns. Nu vreau să dau vina pe preoți sau pe această practică de la noi la ortodocși, dar undeva cineva greșește - și poate că e un păcat foarte mare, chiar nu știu.

Voi ce-mi puteți spune din experiența personală?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote