View Single Post
  #3  
Vechi 21.04.2012, 12:19:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de modoran mariana Vezi mesajul
vreau sa ajung la manastirea radu voda ptr o spovedanie generala nu stiu programul manastirii.daca stie cineva sa ma ajute
apoi, manastirea nu-i mall sau hipermarket ca sa aibe un orar.......... ai sa gasesti totdeauna usa deschisa daca mergi la o ora rezonabila, de dimineata pana seara...

mai poti spune chiar si cateva rugaciuni in acest sens...
imi amintesc ca odata am mers la Manastirea Casiel, ma spovedisem cu o seara inainte si am primit dezlegare sa ma impartasesc la manastire.
Nu-l stiam nici macar din fotografie pe parintele Serafim, si cum tocmai era hram era foarte multa lume, foarte multi preoti, de unde sa-mi dau seama care e?
Eram in biserica, nu stiam cum urmeaza sa fie randuiala, fiind si hram, stateam langa Sfitele Moaste (este o racla cu foarte multe moaste, eu cred ca sunt peste cincizeci...nu le-am numarat) iar in capul meu era o singura problema: mai trebuia sa ma spovedesc o data, de aseara si pana acum am mai avut cate un gand , un gest, o cugetare... si nu voiam sa merg asa la impartasit. In capul meu era: ce ma fac, ce ma fac, eu vreau sa ma spovedesc, eu vreau sa ma spovedesc, care o fi parintele, unde o fi parintele, ce ma fac, ce ma fac, nu pot merge asa la impartasit...? Erau multi preoti in biserica, se tinea slujba Utreniei...
La un moment dat din altar iese un preot micut, noi eram in genunchi, se opreste langa mine, imi pune mana pe cap si zice asa cu veselie, cum vorbeste dansul de obicei (asrta am vazut-o mai apoi): hai, care vreti sa va spovediti, hai sa facem o rugaciune! Pe mine m-a umflat plansul cand mi-a pus mana pe cap....

Era parintele Serafim...

Last edited by Adriana Cluj; 21.04.2012 at 12:55:22.
Reply With Quote