View Single Post
  #34  
Vechi 30.07.2020, 22:25:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am crezut, citindu-va posturile, ca voi amandoi sunteti seminaristi, iar daca nu sunteti trebuie sa deveniti si sa jurati la absolvire. Asa alege Dumnezeu pe cei chemati.
În ziua de azi informația circulă, universitățile nu mai au monopol pe învățătură care se transmite electronic sau tipărit și poate fi citită materia teologică de oricine, singurul monopol pe care-l mai au e pe diplomă și certificare de competențe.

De aceea un om poate știi din mai multe facultăți informații fără să fi fost fizic la cursuri, nu e ceva inedit.

Cât privește chemarea, eu cred într-o chemare din locul în care ești, ești prof de educație fizică faci ca și pentru Dumnezeu treaba ta și ajuți după puteri un preot slujitor, un cor, o fundație ceva după cât ai timp.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Chiar daca aceasta religie planetara n-ar fi adoptata de credinciosiI "necipuiti", ea tot va lua fiinta in guvernele lumii, iar Romania va transfera spre ea fondurile de la BOR daca BOR nu coopereaza.
Nu mă interesează fondurile și altele, ne vom ruga în case dacă la Biserică se va propovădui religia lui antihrist, vremurile astea incerte sunt un alt motiv de a spune pas hirotoniei și călugăriei, că te poți trezi preotul care trebuie să aducă osanale lui Baal, nu lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici la greco-catolici nu poti fi hirotonit preot paroh(de mir) fara sa fii casatorit inainte, doar daca esti preot calugar poti inlocui ocazional in parohie pe preotul paroh indisponibil.
Nu știam e o informație utilă și la ortodocși sunt puțini preoți celibi dar e excepția excepției, dintr-o înțelegere directă preot-episcop.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sotia si copiii nu sunt o piedica, sunt un mare ajutor, in primul rand in lupta cu frustrarile; dedicarea totala este si a familiei si nu este impusa, ci adoptata si intretinuta natural.
Doamne ajută, mă bucură când citesc că aperi familia, din unele postări reieșea că ești exclusiv pt celibat.

Familia nu e o piedică, dar e un fel de scut sau de paratrăznet în care pot lovi sub centură atacurile răului, e ca și cum diavolul ți-ar lua ostatici casnicii și i-ar putea răzvrăti împotriva ta și a lucrării tale preoțești ca la final să o și pățească unii din ei, după ce i-a îndepărtat de lucrare.

Desigur asta nu se întâmplă întodeauna, însă dacă s-ar permite să fii preot celib în orașe cel puțin 30% din absolvenții de teologie nu cred că s-ar mai căsători și s-ar dedica total studiului, nu cred că e neapărat bine.

Cum nu e bine nici să obligi pe cineva să se căsătorească, să-l prinzi la înghesuială că are nevoie urgent de nuntă și să nu mai aibă timp să aleagă o femeie de casă ci să aleagă ce pică și ce găsește și după să se chinuie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2020 at 16:53:13.
Reply With Quote