View Single Post
  #19  
Vechi 10.08.2010, 20:39:55
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna dobrin7m, eu sunt ortodoxa dar cercetez Scriptura Ortodoxa zilnic. Ai argumente pentru a fi sigur ca e blasfemie schimbarea ordinei cuvintelor din Biblie? In realitate NU a schimbat Biblia, ca asta stiu ca nu permite Dumnezeu, sta scris in Apocalipsa chiar la sfarsit. Apoi tine cont ca Biblia Ortodoxa contine vreo 80 documente (numite si carti); a fost scrisa pe parcursul a 1600 de ani, de catre aproximativ 40 de scriitori provenind din cele mai diverse medii sociale, autori inspirati de Dumnezeu (acceptati si de stiinta si de traditie/biserica). Nu stiu sa spun cu exactitate cand au fost puse impreuna aceste 80 scrieri si au format Biblia. A fost si este tradusa in peste 400 de limbi, mai mult este "suportul" a peste 3000 de culte si religii, fiind si hrana spirituala a peste 4 miliarde de credinciosi!? Biblia este o carte unica in lume! Ea este singura carte inspirata de Duhul Sfant, deci singura care spune adevarul nedegenerat!
Prima (cea mai veche) Biblie românească completă (Vechiul Testament si Noul Testament) tradusă după originalul grecesc, pe vremea lui Șerban Cantacuzino, a fost publicată la București abia in anul 1688.
Sunt foarte curioasa daca exista argumente solide pentru a dovedi ca e blasfemie. astept raspunsul tau.
multumesc, Violeta

Suntem noi oare mai buni decat insusi Dumnezeu sa indraznim sa schimbam ordinea cuvintelor cuprinse in Cartile Sfinte? Daca exista aceasta scrisoare a lui Dumnezeu , chiar si luand citate din diverse capitole pentru a o compune, nu ar fi trebuit sa aiba loc de cinste in Sfanta Scriptura? Cum , cel mai important mesaj al lui Dumnezeu catre oameni sa il gasim acum in anul 2010 noi oamenii? codificat , culegand versete? Sau oare cei care au facut-o , au facut-o intentionat cu scop precis? Fiecare om care a citit Biblia, a citit la momentul respectiv versetele respective. De ce acum trebuie puse intr-o alta ordine?
Eu nu contest alcatuirea Bibliei, si nici cum s-a format ea de-a lungul istoriei. Dar oare tu vrei sa zici ca Biblia este in continua scriere? Altfel ce legatura are formarea Bibliei cu filmuletul prezentat? Daca acest filmulet ar fi fost prezentat exact asa cum e dar fara sa poarte denumirea de Cuvantul lui Dumnezeu, nu as fi avut nimic de obiectat. Cuvantul lui Dumnezeu este insasi Biblia. Dar oare ce a urmarit autorul filmuletului alegandu-i acest titlu? Capcanele satanei sunt nenumarate. Nu degeaba ni-a atras Bunul Dumnezeu atentia: vor veni prooroci mincinosi....
Reply With Quote