View Single Post
  #5  
Vechi 15.04.2009, 16:22:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cum ar trebuii sa fie preotesele?
Cit de mult asculta un preot de sotia lui? La fel ca noi mirenii? Mai mult? Mai putin? De loc?
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
Este preoteasa un exemplu, ar trebuii sa fie unul?
Eu îți mulțumesc Marius că ai deschis acest topic.După părerea mea preoteasa (și aici este vorba nu numai de soția preotului ci și de mama acestuia căci și mama preotului tot "coana preoteasă este numită...) ar trebui să fie o icoană vie pentru mireni căci prin căsătorie cu acesta (mă refer la soție) este beneficiara prinosului de har pe care preotoul îl revarsă asupra ei.
Proteasa trebuie să fie o femeie credincioasă,modestă în comportament,milostivă și mai ales să nu fie geloasă nici omenește și nici duhovnicește căci dacă va fi multe păcate va atrage asupra sa!
[SIZE=3][COLOR=darkred]Să nu se amestece în relațiile dintre părinte și mireni,să nu plece urecheia la bârfe,să nu se ducă la ghicitori sau la preoți care deschid caretea.să nu vadă peste tot numai farmece și făcături. Într-un cuvânt să fie o creștină adevărată și nu o femeie rea și dușmănoasă.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Să ierte pe toată lumea,să nu alunge din biserică creștinii care sunt mai nevoitori sau care nu-i sunt pe plac,să nu fie răzbunătoare și să-și crească copii în frica de Dumnezeu.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Scriu aceastea cu durerea în suflet de-a fi cunoscut o astfel de preoteasă și mă rog bunului și milostivului Dumnezeu să o ajute să înțeleagă că Dumnezeu este dragoste și nu ură![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote