View Single Post
  #425  
Vechi 07.11.2011, 19:37:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit „....dar bărbatul este mai egal decât femeia...“

Unul dintre principalele motive de tensiune care apar în familie este lupta pentru supremație: care să fie șeful. Casa se transformă în arena unui război de durată în care fiecare vrea să își impună voia în fața celuilalt. Câtă vreme dragostea este covârșitoare, soții nu își pun problema supremației. Dar, când dragostea se împuținează, locul rămas liber se vrea acoperit de iubire de sine. Și începe lupta.
Unii tineri își pun problema supremației încă înainte de a se căsători. Și bine fac. Dar soluția pe care o dau nu ține; fiecare zice: „O să facem cum vrei tu, numai să nu ne certăm!“
Câtă vreme tinerii nu au decât divergențe privitoare la prăjitura pe care o vor mânca la cofetărie sau la filmul pe care îl vor vedea, nu au cum să își dea seama că în familie motivele de contrazicere sunt mult mai serioase.
Ar fi ideal să pot lămuri problema supremației în câteva pagini. Dar mi se pare prea vastă pentru a o epuiza aici. Mă voi rezuma la a prezenta câteva opinii ale altora și câteva gânduri personale.
El, cu elan: „Într-o familie normală, bărbatul este capul.“
Ea, ironic: „Iar femeia este gâtul, și îl zgâlțâie în toate părțile, cum vrea ea...“
Cam asta e direcția în care merg feministele de astăzi, trecând cu vederea faptul că gâtul nu se poate mișca dacă nu primește comanda de la cap.
În momentul în care încercăm să discutăm cine e firesc să aibă supremația într-o familie, e normal să știm de pe ce poziții discutăm.
La baza raporturilor dintre bărbat și femeie stă ori o concepție religioasă, ori o concepție pe care am putea-o numi filosofică. Mă refer la filosofia vieții pe care și-o construiesc cei care resping orice cunoaștere religioasă.
Atitudinea dominantă este cea prin care bărbatul este „șeful familiei“. Chiar în familiile în care soții susțin că femeia este egală cu bărbatul, practica este diferită de teorie. Un pumn în masă rezolvă dilemele fără prea multă filosofie (chiar dacă mentalitatea contemporană a izbutit să creeze modelul femeii-bărbat, cum e Nikita, femeie care domină psihic orice mascul, totuși femeile care s-au lăsat duse de valul puterii nu au reușit să devină majoritare; multe au divorțat tocmai pentru că bărbații nu le-au acceptat nici toanele și nici aerul dictatorial).
Există mai multe moduri în care bărbatul poate domina femeia.
Primul este violența. Bărbatul impune, bărbatul poruncește. Simte că femeia se teme de el și devine din ce în ce mai rău. Dacă își dă seama că oricât de brutal ar fi, femeia nu va avea curajul să divorțeze, duritatea lui nu va mai avea limite. Femeia va deveni o sclavă. (Asta se întâmplă mai ales când bărbatul suferă de patima băuturii: puțini bețivi nu sunt violenți cu nevestele sau cu copiii lor.) Nu e nevoie să detaliez: sunt convins că nu îți dorești un astfel de soț.
Al doilea mod prin care o poate domina este amenințarea cu infidelitatea: „Nu faci ce zic eu? Nu ești o soție bună. O să mă duc să îmi caut alta, numai să facă ce spun eu.“ Acest mod ține când femeia își iubește foarte mult bărbatul, când ar face orice numai să nu îl piardă.
Al treilea mod la care voi face referire (sunt mai multe, dar nu le înșir pe toate) este cel în care în familie există echilibrul pe care îl vrea Dumnezeu: „bărbatul este cap femeii, așa cum și Hristos este cap Bisericii...“ Femeia este „slava“ bărbatului. Iată o teorie interesantă. Dar oare cum se pune în practică?
Atunci când m-am căsătorit, la citirea Apostolului am fost atent dacă citețul citește exact ce scrie acolo sau zice varianta prin care se deformează uneori textul biblic (în loc de „iar femeia să se teamă de bărbat“, el zicea de multe ori „iar femeia să-l respecte pe bărbat“). A trecut testul, a citit corect.
Diferența mi se pare importantă. Femeia de azi, când aude în biserică că trebuie să se teamă de bărbat, se duce cu gândul la faptul că și creștinii își educă soțiile folosindu-se de arma fricii. Și urechea ei e mai sensibilă la sugestia de a-și respecta bărbatul.
Voi încerca să propun ca model de relație între soții care cred în Dumnezeu tocmai modelul pe care îl propune Biserica; și cred că, departe de a fi utopic, este cât se poate de practic, și duce la multă înțelegere. Nu știu ce soluție ar putea exista pentru soții care nu cred în Dumnezeu: egalitatea atât de trâmbițată dintre bărbat și femeie mi se pare de o mie de ori mai utopică decât ceea ce propune Evanghelia. Cititoarele care nu au credință în Dumnezeu nu au cum să fie de acord cu ceea ce voi scrie mai jos. Iar cele care au credință vor fi probabil puțin surprinse să vadă cum, după atâtea pagini în care am scris lucruri de bun-simț (cel puțin așa sper), acum mi-aș da arama pe față pentru a face apologia tiraniei masculine.
Departe de mine o asemenea intenție. Atunci cum de sunt de acord cu faptul că femeia trebuie să se teamă de bărbat?
E nevoie de o explicație: să se teamă de bărbat femeia care știe că bărbatul îi este cap. Sfântul Pavel se adresa în acel pasaj femeilor creștine, nu oricăror femei.
Când bărbatul e cap, când el se mântuiește conducând cu chibzuință familia, femeia supunându-i-se, e firesc ca aceasta să aibă conștiința că dacă nu își va asculta bărbatul va face ceva potrivnic lui Dumnezeu.
Ascultarea față de bărbat nu este totală: femeia nu trebuie să își asculte bărbatul atunci când acesta îi cere să facă ceva rău (de exemplu un avort sau perversiuni sexuale). Prin urmare, această ascultare nu are un aspect dictatorial. Într-o familie creștină bărbatul se consultă cu soția lui în toate problemele importante, și nu de puține ori soția găsește rezolvări mai bune și mai practice.
Relația cerută de Evanghelie nu îl favorizează pe bărbat. La baza familiei creștine stă dragostea. Or, un soț iubitor nu alege comoditatea pentru a fi slujit de nevastă. Ierarhia dintre bărbat și femeie este cea pe care a arătat-o Hristos prin cuvintele: „Cine vrea să fie între voi întâiul, să fie slujitorul celorlalți.“ Bărbatul este cap femeii, este cel care poartă greutatea familiei, nu cel care dă dispoziții.
Femeia se teme de bărbat nu în sensul că se ferește să fie lovită sau înjurată, ci în sensul că îi e teamă că dacă la un moment dat s-ar hotărî să ducă o existență de-sine-stătătoare, dacă nu înțelege că rostul ei este să îi fie slavă bărbatului, binecuvântarea Domnului s-ar retrage de la ea.
„Iar femeia să se teamă de bărbat...“, adică să se teamă că, dacă deschide gura mai mult decât trebuie va primi câteva palme, dacă nu îl ascultă va lua o bătaie soră cu moartea, dacă nu îi face mâncarea la timp va dormi pe preș. Femeia să se teamă de bărbat, să tremure în fața lui, să stea ca o roabă ascultându-i poruncile. Iată o ipostază de care se îngrozesc feministele. Și au dreptate. Cum să nu te îngrozești când căsătoria îți oferă o gamă largă de torturi, de la certuri până la bătaie? „Ar trebui să fii masochistă ca să te mai măriți. Decât o astfel de nuntă, mai bine lipsă...“
Sunt oarecum de acord cu această poziție. Sau mai degrabă aș fi cu totul de acord dacă ar fi justificată. Numai că Apostolul nu se referă la bătăi sau la mustrări dure, ci se referă la cu totul altceva. Explicând la ce se referă Apostolul Pavel voi mărturisi și că nu cred că există o relație mai minunată între bărbat și femeie decât cea pe care o arată Sfânta Scriptură. Bărbații sunt îndemnați să își iubească femeile așa cum și Hristos iubește Biserica. O astfel de iubire exclude duritatea. O astfel de iubire răstoarnă raportul dintre bărbat și femeie în sensul că bărbatul nu mai este șef, nu mai este stăpân, ca în religiile precreștine: bărbatul este robul iubirii sale, și e gata să își pună sufletul pentru această iubire binecuvântată de Dumnezeu.
Un părinte spunea că, din perspectivă evanghelică, nu e mai greu să fii femeie, ci e mai greu să fii bărbat. Adică e mai ușor să te lași condusă de bărbatul tău, care poartă o responsabilitate mai grea decât a ta. E mult mai greu să conduci cu pricepere decât să te lași condusă de cel pe care Dumnezeu l-a rânduit să conducă.
Dumnezeu a dat anumiți talanți bărbaților și anumiți talanți femeilor. Atunci când femeia e șefa, când ia deciziile, când își domină soțul, ne aflăm în fața unei situații anormale: femeia a câștigat concursul organizat de această lume care a provocat-o să fie mai sus decât bărbatul ei. Dar din punct de vedere creștin femeia s-a ratat. (Nu mă refer decât la cazurile în care femeia încearcă să își domine soțul. Ce e de făcut când bărbatul e prea molatic, când nu e în stare să conducă soția? Femeia sa trebuie să fie conștientă că dacă nu ar aprecia corect situația ar avea de suferit amândoi. Problema este că prea multe femei se consideră în această situație numai pentru a-și justifica patima mândriei.) Viața creștină are cu totul alte criterii de evaluare decât lumea aceasta. Și femeile care țin cont de criteriile lumii acesteia se vor simți la Judecată ca studenții care nu au învățat pentru un examen.
Înainte de a se mărita, orice fată creștină ar trebui să înțeleagă că alege o cale în care trebuie să se supună bărbatului. Această idee trebuie să îi fie clară înainte de a se mărita. În pregătirea pentru nunta la care mă refer intră în mod obligatoriu și curățarea minții de toate modelele de tipuri pe care le oferă lumea aceasta.
Reply With Quote