View Single Post
  #9  
Vechi 18.12.2006, 20:07:57
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ma amestec si eu fara sa am cultura si cunostintele dumneavoastre.
Inclin sa cred ca il inteleg pe Iosif (nu teoretic ca pt asta sint prea limitat ci pactic)
Acum 2-3 ani faceam Liturghia o mina de oameni intr-o biserica catolica (gazduiti) ne cunosteam fiecare pe fiecare ne bucuram sa ne intilnim in biserica si sa FORMAM biserica. Intre timp am construit o biserica cu tot dichisul, turla, clopot, iconostas scluptat, icoane minunate, care se umple duminica de duminica cu credinciosi. Dar noi am incetat pe masura ce se ridica biserica sa mai fim una! Nu mai formam biserica ci doar avem una. Nu stiu cit de mare este folosul eu unul vad si simnt totul ca o pierdere. Nu mai sintem frati, nu ne mai rugam impreuna sau slavim impreuna pe acelasi Dumnezeu. Fiecare o face pentru EL pentru familia LUI iar noi cei din jur nu intram in aceasta categorie. Unul din sfinti (iertatimi mintea care-mi joaca tot mai des feste) spunea ca rugaciunea unuia este o luminare, rugaciunea mai multora este un stilp de foc pina la cer. Noi sintem un cimp de luminari si am incetat de mult sa fim un stilp.:dozingoff:
Reply With Quote