View Single Post
  #19  
Vechi 04.10.2007, 11:26:08
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22
AM GASIT LA PARINTELE CLEOPA :Crestinii trebuie sa stea in genunchi cand se sfintesc preacuratele daruri, cand se canta : " Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam... !" Altii stau in genunchi si la Evanghelie. Nu-i o greseala. La Axionul Maicii Domnului si la Tatal nostru, atunci se sta. Si dupa ce se canta Tatal nostru se face sarutarea pacii. Asa se facea inainte. Acum in unele biserici s-a uitat.
DIN CELE 14 REGULI PENTRU MERGEREA LA BISERICA (SFATURI ORTODOXE)
Din cate stiu eu despre ingenuncherea trupeasca in cadrul Sfintei Liturghii:
- nu se ingenuncheaza sambata si duminica ci numai in zilele de peste saptamana. S-a ajuns la neintelegere din cauza ca la cele mai multe biserici se face (sau se facea) Sfanta Liturghie numai duminica si in cazul asta, cand sa mai ingenuncheze omul? Chiar daca nu ingenunchezi poti sa-ti pleci capul si trunchiul sau chiar sa-ti ridici mainile in invocare. Rostul este sa-ti antrenezi in rugaciune si trupul, nu numai mintea, simtirea si ratiunea, pentru a fi partas cu intreaga fiinta.
- Nu se ingenuncheaza niciodata la citirea Sfintei Evanghelii. Chemarea este "intelepciune, drepti, sa ascultam..." adica urmeaza a se citi intelepciunea lui Dumnezeu, sa stam drepti si sa ascultam cu cea mai mare atentie
Reply With Quote