Subiect: Universul
View Single Post
  #64  
Vechi 11.01.2019, 06:57:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...Ca sa explicam aparitia universului avem nevoie de informatii din afara universului. Putem noi accesa acel "sistem" din afara universului ? Nu.Exista vreo cale ca sa avem acces la acele informatii exterioare universului nostru ? O singura posibilitate,daca acel "sistem" exterior are vointa de a injecta acele informatii exterioare universului in interiorul universului nostru printr-un mesaj care poate doar fi "crezut" de cei din interiorul universului....
Mi se pare ca prezinti prea omeneste(simplist) lucrurile, adica nu iei in serios toate capacitatile de care devine capabil un credincios prin Duhul Sfant.
Dumnezeu nu injecteaza acele informatii in interior, ci acele informatii devin accesibile celor vrednici din interior, adica celor ce si-au restabilit vederea in Duh, pe care au pierdut-o inaintasii nostri.




Citat:
cum a demonstrat si Godel ,nici "sistemul" ratiunii nu isi este siesi suficient sa se explice si nici sa descopere adevarul ,are nevoie de informatii din exteriorul ratiunii si universului in care se afla inlantuita ratiunea. Acele informatii nu pot fi accesate de ratiune pentru ca nu are instrumentele sa acceseze sistemul exterior universului.

PS: Imi pare rau sa te informez ,doar prin ratiune si prin ce poate ea accesa si procesa nu poti descoperi adevarurile ultime ale acestui univers asa ca nu te mai purta ca si cum ai cunoaste ceva . Toata informatia cu adevarat valoroasa este "daruita"( free of charge )din afara sistemului si se accepta prin credinta sau se refuza crezand in iluzia(ca sa-i nu spun altfel) ca ratiunea poate intelege adevarul ultim prin ea insasi.
Asta e filozofie, nimic mai mult.

Cum am sugerat si mai sus, Omul fiind facut dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu, dobandeste, daca vrea cu adevarat, Harul Duhului Sfant si astfel transcende la al noualea Cer si Acolo ratiunea nu mai e omeneasca, chiar daca e in trup(in cutia craniana).

Adevarul unui credincios difera mult fata de "adevarul" unui necredioncios; mult mai mult difera Adevarul lui Dumnezeu, la care, totusi, oamenii credinciosi(nu creduli) au accesul asigurat de acuratetea virtutilor lor.

Si totusi, Thomas Aquinas (Sf catolic Toma de Aquino) a prezentat in celebra sa opera filosofica, Summa Theologica, 5(cinci) cai, metode, deductii, rationamente care demonstraaza existenta lui Dumnezeu.
https://www.google.com/search?q=summ...hrome&ie=UTF-8
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.01.2019 at 07:22:15.
Reply With Quote