View Single Post
  #3  
Vechi 07.07.2010, 21:11:31
mirunar mirunar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2010
Mesaje: 1
Implicit Despre "divort"

Buna ziua,

@Costel: Am dat intamplator peste postul dvs. si m-am vazut citata.
Si as avea niste precizari de facut: eu am prezentat doua cazuri de femei cu acelasi background educational si care au divortat la aceeasi varsta. Cauzele divorturilor nu conteaza. Nu am generalizat/universalizat.
Dvs. cunoasteti un caz, eu insa cunosc infinit mai multe, din moment ce asta mi-e meseria. Motiv pentru care ma simt mai indreptatita decat dvs. sa discut fenomenul din punct de vedere stiintific. Daca dvs. ati avut o vecina, nu inseamna ca toate vecinele divortate au fost tratate in acelasi mod.

Eu nu am emis judecati de valoare si nu am ridicat in slavi / hulit divortul. Parerea mea nu reiese de nicaieri din articol, dupa cum nu mi-o voi exprima nici aici.
Dar voi face o precizare- in articol discut despre schimbarea perspectivei - daca femeia in perioada comunista era cea responsabila de familie - deci a ei era vina daca lucrurile nu functionau, astazi se merge catre responsabilitate impartasita si de cele mai multe ori barbatul este invinovatit de esecul unui mariaj, astfel ca femeia ajunge sa fie compatimita. Discut despre prejudecati, nu spun ca au si un fundament real.
Reply With Quote