View Single Post
  #3  
Vechi 19.03.2012, 20:29:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu as fi atat de critit fata de faptasi.
ce crezi ca l-ar impinge pe un om sa faca ceva, ce in codul penal se numeste talharie si se pedepseste cu multi ani de inchisoare?
tu cam pe unde crezi ca te-ai afla, daca ai fi nevoit sa furi coliva.
oamenii astia sunt de plans, nu de criticat.
te-as mai intreba ceva. tu cand ai dat, ultima data, de pomana unui sarac autentic?
Eu nu as fi atat de dura cu persoana respectiva. daca povestea este adevarata, o persoana a fost agresata.

Din pacate, se fura din biserica, de pe masa cu prinoase. Bine, se fura si alte lucruri de valoare. E cleptomanie in toata legea, nu ca e omul sarac si nu are ce manca. Stii, ca la un supermarket, cand sunt promotii: are sau nu nevoie de obiectul promotional, omul il cumpara, ca e ieftin sau ia tot felul de plainte numai pentru ca sunt gratis, macar ca nu are ce face cu ele.

Mi-aduc aminte ca acum cativa ani, o fetita pusese pe masa un castron cu fructe si cand a venit sa si-l ia, nu a mai gasit nici fructele, nici castronul. Nu poate mananca nimeni un castron si nu cred ca poti lua vreun leu pe el.

Din pacate, oamenii nu inteleg, cred ca daca e masa de prinoase, e autoservire si le trebuie, nu le trebuie, baga in plase. Crestineste si politicos este sa ceri voie.
Si e mare pacat sa furi din casa Domnului.

Plus ca se face atata galagie la masa, dupa ce preotul da binecuvantare,se grabeste lumea sa imparta, sa primeasca, nu mai au rabdare trei minute sa se termine toata slujba... Si de aceea sunt persoane care sunt nevoite sa stea lipite de coltul de masa in care au asezat coliva sau altceva...

In general, persoanelor mai tuciurii nu le place coliva, ci vinul... Probabil de aceea a fost agresata doamna respectiva. Ce am ajuns, sa ne vindem omenia pentru o felie de paine si o gura de vin!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote