View Single Post
  #42  
Vechi 14.07.2021, 17:59:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Ia sa vedem domnu Friedrich,cam cum sta treaba cu sacrificiul ăsta.... Așa câteva aspecte...

°Și pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, Lama Sabactani?" adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"(Matei, 27,46)

Practic aici L-a și părăsit, tocmai în momentele cele Mai grele... Știu, de, fapt chiar aștept sa vina niște opinii ultraortodoxe, patristice etc despre asta... Mai demult le consumam și eu, dar acum prefer asa, o atitudine mai protestanta asupra bibliei, teologiei.... O atitudine mai deschisa, liberală etc.

Trecătorii își băteau joc de El, dădeau din cap, și ziceau: "Uă! Tu, care strici Templul, și-l zidești la loc în trei zile, mântuiește-Te pe Tine însuți, și pogoară-Te de pe cruce!"
(Marcu, 15,29-30)

Uite Nietzsche, strămoșii tăi :))) Se întrebau aceleași lucruri, de ce nu se mânuiește dacă e asa șmecher și son of God, și de alea....

Asa, acuma sa vedem cam ce zice și Dumnezeu despre treburile astea, prin profetul Isaia, preferatul meu dealtfel...

"Iată Robul Meu, pe care-L sprijinesc, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.(Isaia, 42,1)

"Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire, și Te voi lua de mână, Te voi păzi și Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina neamurilor,(Isaia, 42,6)

Să se strângă toate neamurile și să se adune popoarele! Cine dintre ei a vestit aceste lucruri? Care dintre ei ne-au făcut cele dintâi proorocii? Să-și aducă martorii și să-și dovedească dreptatea, ca să asculte oamenii și să zică: "Adevărat!" -"Voi sunteți martorii Mei - "zice Domnul, - voi și Robul Meu pe care L-am ales, ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, și după Mine nu va fi(Isaia, 43,9-10)

Deci,zice bine și El, nu ca Nietzsche, care zice ca a murit :))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote