View Single Post
  #46  
Vechi 07.11.2010, 23:05:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce acceptarea slujbei de Mare Preot a Domnului Iisus Hristos în Locașul Ceresc
ar exclude si preotia in Biserica Sa de pe pamant.
Nu neapărat acceptarea slujbei de Mare Preot, ci mai degrabă faptul că Hristos a desființat întregul sistem preoțesc existent până la data jertfei Sale pe cruce. Dacă Hristos a preluat la modul efectiv întreaga misiune a preoților (mijlocire, efectuarea sacrificiilor, curățarea păcatelor prin sânge, îndreptățirea păcătosului înaintea lui Dumnezeu și a lui Dumnezeu înaintea întregului Univers) la ce mai este nevoie ca cineva pe pământ să (iertare pentru aceste cuvinte) maimuțărească ce face Hristos în Cer?

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Voi ziceti ca daca acceptam preoti omenesti nu il mai acceptam pe Domnul Iisus ca Mare Preot ? Daca este asa,nu este deloc adevarat.Pentru noi slujba Arhiereasca a Domnului este una din cele 3 mari slujbe ale sale,alaturi de cea imparateasca si de cea de prooroc.
Probabil de aici derivă și preluarea celorlalte două atribute hristice:
1. Preluarea calitatății de conducător secular a basileului/imperatorului (pe tronul Constantinopolelui/Romei) de către patriarh/papă
2. Valoarea infailibilă a dogmelor emise din această postură sacrosanctă de "voce a lui Dumnezeu pe pământ".
Nu știu, e doar o supoziție... prea seamănă pentru a fi o simplă coincidență (de fapt 3 coincidențe).

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce v-ar impiedica pe dv personal sa gustati din painea euharistica administrata doar de mana pamanteasca a unui preot,si sa credeti ca e Trupul lui Hristos? A-ti pierde cumva mantuirea pentru aceasta? Sau de ce va e frica de Ortodoxie?
Nu uitați că eu am fost ortodox, deci am făcut lucrurile acestea. Acum însă după ce am înțeles din Scriptură cum stau lucrurile, pentru mine personal conform Rom.14,23 (aplic aici, deși textul se referă la o cu totul altă problemă) ar fi o mare greșeală și ar echivala cu:
-păcatul lui Saul care s-a dus la o vrăjitoare si i-l aducă din morți pe Samuel (pretenția preotului că preface pâinea și vinul în trupul și sângele real al lui Hristos)
- luând pâinea dospită aș declara prin asta că Hristos a avut păcat
- luând vinul fermentat aș declara simbolic că viața lui Hristos nu a fost curată.
Și ar mai fi probabil și alte mărturii neadecvate pe care le-aș da prin participarea mea la o asemenea euharistie. Probabil vi se par exagerate scrupulele mele, dar gândiți-vă o clipă că ați face dvs. gestul acesta într-o biserică adventistă unde totuși se respectă prescripțiile biblice, iar oficiantul conform Bibliei este prezbiter (pastorul întărit are și calitatea de prezbiter) iar nu preot.
Reply With Quote