View Single Post
  #142  
Vechi 25.08.2015, 13:41:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, eu nu stiu ce auzea, sau de ce s-a hotarat, sau daca a existat in realitate, dar imi da un mic fior pe sira spinarii faptul ca cele trei mari religii abrahamice se revendica de la un om pe care, toate trei, il lauda pentru faptul ca a fost de acord sa ii taie gatul fiului sau. Iar ulterior sa ii arda cadavrul.
Indiferent de motive.
Uite, eu cred ca as adera apriori la o religie, sau antireligie, sau cum vrei sa-i spui, al carei mit fondator ar fi ca divinitatea i-a poruncit fondatorului sa-si omoare copilul, iar acesta i-a raspuns divinitatii: "F.... off !"
Eu cred, si am toata increderea, ca intelepciunea lui Dumnezeu e mai mare decat intelepciunea lui G.Mihai. Dar si pe Lucifer mandria il facea sa creada ca e mai intelept decat Dumnezeu.
Raspuns la problema. In acele vremuri aproape toti oamenii devenisera pagani, se inchinau la zei falsi. De aceea fusese ales Avraam, ca era mai deosebit. In acele religii se faceau si sacrificii umane, cea mai obisnuita era jertfirea unui copil (cred ca primul nascut). Iar acei oameni nici macar nu il auzeau pe zeul lor vorbind, o faceau toti pentru ca asa se face. Probabil erai vazut atunci ca un ciudat daca nu ti-ai omorat un copil.
Referitor la Avraam, daca cineva n-a citit Sfanta Scriptura e normal ca unele pasaje sa il puna in dificultate. Cum a avut Avraam acel copil? Avraam si Sarra erau batrani, nu mai puteau avea copii chiar si in acea vreme. La stejarul lui Mamvri Domnul ii spune ca peste un an Sarra va avea un copil. Era ceva imposibil (fiind batrani), de aceea pe Sarra a si pufnit-o rasul. Mai departe, a vrut Domnul ca Avraam sa-l omoare pe copil? Nu, chiar Domnul L-a oprit.
Reply With Quote