View Single Post
  #22  
Vechi 04.01.2011, 06:59:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg care-i rostul iertarii unui lot/pachet/camion/container de pacate daca ele in loc sa scada s-au inmultit.
Care-i logica aici de fapt?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos ne-a spus sa avem incredere numai in cei cu ROADE(Asa ii veti recunoaste!!!), nu cei care ne spun unele si altele, verzi si uscate( nu toti, doar unii)?
Unde sunt roadele acestui demers, a faptului ca pacatele lumii au fost ridicate, din moment ce noi mai avem un pic si detonam planeta asta de cite pacate avem! Unde-i indumnezeirea, desavirsirea?
Hristos, Logosul sau Ratiunea tuturor lucrurilor, a tinut cont de LIBERTATEA fiecarei fiinte, om sau inger cazut, si nu a trecut peste ea, pentru ca LIBERTATEA noastra va ramane chiar si in vesnicie. Solutia de combatere a pacatelor a fost ca sa si le asume Lui Insusi, pentru ca altfel eram condamnati sa fim despartiti de Dumnezeu [prin pacate] pentru totdeauna. Acum, fiecare e liber sa creada lucrul asta si sa-I accepte invitatia de a se mantui sau nu. Deci aceasta mantuire [de rau] se face prin har si este gratis, nefortand pe nimeni sa o imbratiseze.

Asa ca noi suntem liberi sa facem ce vrem, insa El ne lasa posibilitatea de a scapa de acest rau care ne corupe, depinzand acum numai de noi daca vrem sau nu asta. Daca unii vor sa construiasca bombe, n-au decat. Dumnezeu ii va rabda pana la un punct, pana la moartea lor, pana la moartea vesnica pe care deja au inceput sa o preguste inca de pe acum. Altii vor da roade si se vor mantui [de cel rau] inca de pe acum, iar cei mai putini vor atinge chiar desavarsirea si vor ajunge langa Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote