Subiect: post
View Single Post
  #2  
Vechi 15.03.2008, 22:21:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Acum depinde despre ce alcool este vorba,fiindca in genere nu se poate consuma vin in post,adica nu se poate consuma in zilele in care nu se mananca ulei,ci doar fiertura.Iar rachiu se poate consuma in orice zi,ceea ce cred ca este o aberatie,in mod normal rachiul nu ar trebui sa se consume deloc,si totusi el are intaietate in zilele de post.Cica rachiul nu este blagoslovit precum vinul,si de aceia s-a profitat de aceasta.Si berea,de asemenea se poate bea in orice zi,doar vinul este amintit in religie si ca atare el are o semnificatie aparte.Dupa parerea mea,in zilele de post nu ar trebui sa se consume alcool,pentru ca alcoolul aduce cu sine numai lucruri rele,si absolut nici un beneficiu trupesc ori sufletesc,vinul insa,prin calitatea acestuia detine anumite proprietati terapeutice,poate si de aceia reprezinta singura bautura binecuvantata,bine-nteles consumat in cantitati moderate.
Deci,dupa randuiala adevarata a postului mare,lunea,miercurea si vinerea nu se mananca untdelemn,si in astfel de zile nu se consuma vin,apoi martea,joia si in weekend se mananca untdelemn si este dezlegare la vin.In zilele de sarbatoare buna vestire si intrarea Domnului in Ierusalim se mananca si peste.In unele sarbatori semnificative din post,indiferent in ce zi cad acestea este dezlegare la vin si untdelemn.Sambata dinaintea SF.Pasti este singura sambata de peste an in care se tine post fara ulei,si deci fara vin.
Cat despre rachiu si bere,am mai spus,este dezlegare(sa-i spunem asa)in orice zi...dar nu este indicat,si nici crestineste daca e sa tinem cu adevarat post.Acum mai depinde si de sfaturile si atitudinea duhovnicului,dar si de personalitatea crestinului.
Reply With Quote