View Single Post
  #14  
Vechi 27.08.2020, 12:06:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei
Dopurile de ceara din urechi iti creaza probleme de echilibru.
Si mare atentie, s-ar putea sa te-mburzi in cap!

E destul de ieftin daca mergi la un consult ORL la o policlinica cu plata. E doar 55 lei consultatia si 10 lei spalatura in urechi.

Ieftin ca braga. Iti da o stare generala de bine. Auzi perfect.
Plus ca nu mai ai probleme grave de echilibru si orientare.

Dupa operatia asta simpla si usoara sa ai grija cand inoti sau faci dus! Sa nu-ti intre apa in urechi. Ele sunt mai sensibile o perioada. Ceara aia are si ea un rol protector. Dar la tine acum este in evident exces.
Dragul meu, nu e voie să cureți ceara din urechi, dopurile, deoarece procedeul ăsta devenit un obicei îți va slăbi credința în ortodoxie, în Dumnezeu căci nu cu urechile trupești trebuie să auzi poruncile ci cu urechile duhului trebuie să auzi ca să crezi adevărul, deci cu urechile de auzit (ale duhului sau ale bârfei, fiecare folosește ce are în dotare).

Dacă te referi ironic la dopurile de ceară însinuând că aș fi dus cu capul și am mințit în postarea mea exagerând când am scris:
Citat:
Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei, deci va fi o luptă grea în familia voastră între Dumnezeu și satana prin intermediul vostru.
...atunci trebuie să știi că știam că adevărul doare dar te rog să mă ierți dacă te-a nimerit fix pe tine căci eu nu m-am referit la cineva anume ci m-am referit la penticostali în general defapt la toate formele de eres, de la papistașii ce vor să instaureze papalâcul smințișorului infailibil în toată lumea și până la orice formă de neoprotestantism.

Știu că niciunii nici alții din eretici nu cred că singura cale care duce la mântuire și împăcare cu Dumnezeu este Calea Ortodoxă: respectarea sfinților, posturi lungi și grele și miercuri și vineri, sărbători cerești, pocăință periodică de cel puțin 4 ori pe an pentru curățirea inimii, școală duhovnicească dreaptă, mâncare fără spurcăciuni, fără produse animaliere, sănătoasă pentru curățirea trupul și purificarea simțurilor, metanoie interioară adică schimbare modului de gândire, de vorbire, de sumțire sufletească, de mărturisire și de comunicare cu apropiații, tăierea voii proprii pentru ascultare de Dumnezeu sau de trimișii Lui sau de mai marele pus peste tine în biserică și desăvârșire prin supunere, smerenie, blândețe și multă rugăciune bisericească și a minții sau a inimii asemenea rugăciunilor sfinților.

Deci trebuia să fi priceput de ce am postat adevărul direct și frank unui om sincer ”au doară” n-ai auzit că Domnul a cerut să te lepezi de satana, de lume și de sine, de voirea de sine, să-ți iei crucea și să urmezi Lui pe Calea Ortodoxă, pe calea cea strâmtă ca să intrii pe portiță în bucuria lui Dumnezeu căci calea cea largă a lumii, înalta poartă, duce la păcat și la moarte?

Deci dacă te supără adevărul de credință ortodoxă pe care îl mărturisesc te rog să mă ierți căci nu vreau să supăr pe nimeni, nu vreau să jignesc sau să fac durere cuiva dar crede-mă că nu vreau să pot să mint când e vorba de viața unui frate ortodox și de viitorul lui neștiind la ce anume se înhamă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.08.2020 at 12:15:46.
Reply With Quote