View Single Post
  #11  
Vechi 13.03.2009, 23:45:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de windorin Vezi mesajul
A fi curat sufleteste inseamna a avea intreaga intelepciune, care este identificata de catre parinti cu votul monahal al fecioriei. Omul curat sufleteste urmeaza indemnului Mantuitorului, care zice: "De nu veti fi precum pruncii acestia, nu veti intra in Imparatia Cerurilor."

Omul curat sufleteste este un om odihnitor de oameni.. chipul ii este senin, iar viata asezata. Acesti oameni sunt din ce in ce mai greu de gasit.. mai toti suntem incruntati si grabiti, in asa masura incat trecem pe langa toate bucuriile vietii, pe care Dumnezeu le-a sadit in cele mai marunte detalii ale zilei.
Stii, windorin chiar azi m-am gandit la aceasta incruntare a noastra, comparativ cu chipurile senine ale celor 6 copii de la "Umanitare". Nu au de nici unele; traiesc practic de pe o zi pe alta si sunt totusi senini; se vede ca au sufletul curat si neimpovarat. Am fost la un supermarket si ma uitam la chipurile oamenilor; unii multumiti de ce au cumparat; altii ingandurati; altii incruntati, desi cu cosurile pline. Iata la ce a dus abundenta, falsa fericire de a avea: la incruntare.
Cu ceva timp in urma am urmarit un documentar facut de niste reporteri vest-europeni in India. Cei care filmau se mirau de seninatatea copiilor, in saracia lor si nu puteau intelege cum e posibil.
Concluzia e, ca bogatia pe care ne-o dorim, si pe care o primim intr-o masura sau alta, de fapt ne umbreste sufletul; sau ni-l rapeste. Daca pretul bogatiei este sufletul, atunci pretul e prea mare.
Reply With Quote