View Single Post
  #17  
Vechi 03.02.2021, 15:37:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Erezel, unde scrie in sfintii Parinti despre cele 7 trambite?
Erezel? Nu dovedesti ca vrei sa stam de vorba, sa dialogam. Esti procesoman si nu vrei decat sa provoci si sa te certi. Esti copil? Ma sacai si ma poreclesti ca sa ma provoci? Cati ani ai? Desi te-am avertizat continui sa-ti bati joc. Sa-ti raspunda erezel la intrebari. Daca cu mine vorbesti vezi ca am alt nickname domnule stupizel.
Citat:
Unde zic sfintii.
Daca-i fi urmarit macar odata vreo liturghie pe Trinitas de la catedrala Patriarhala ai fi auzit unde zic sfintii de Trambite! Cauta domnule teolog cara n-aveti habar de scripturi acolo unde sf. Ap. Pavel vorbeste ce se va intampla la sfarsit cand in glas de Trambite vom fi rapiti in nori si asa vom fi impreuna cu Domnul.

Citat:
Si grecii si rusii au aceleasi trambite?
Astea-s si-s 7 deci si ei au aceleasi trambite.

Citat:
Cine a produs elucubratiile astea despre "trambitele romanesti"..
Credinta lor, minunile lor, viata lor exemplara, lupta lor cu regimul comunist de trista amintire, prezenta Domnului in mod evident impreuna cu ei, faptele lor si marturisirile si scrierile lor. Ai orbul gainilor? In oastea Domnului au activat sute de mii de oameni, la Maglavit a mers toata Romania si multi au crezut si s-au vindecat, de arsenie Boca sau Nil Dorobantu nu ma vorbesc cate minuni au fost marturisite si cate proorocii care s-au implinit. Ai vazut picturile de la Draganescu? De par. Ioan Iovan si de Maica Veronica care a facut puscarie pentru Hristos si de vedeniile ei nu mai vorbesc. De Maica Virginia si de NIP nu mai vorbesc, pai cartile lor sunt Cuvantul lui Dumnezeu pentru prezent. Asta inseamna sa fi Trambita, te vede si te stie o lume intreaga si-ti aude glasul ceresc. Prin tine sufla Dumnezeu lucrarile sale de la sfarsit de timp. Unde ai mai vazut asa ceva la rusi sau la greci? De aia sunt romanesti pentru ca Dumnezeu a ales Romania ca si tara a lui imediat ce a fost alungat din Israel prin rastignire. E tara pe care Tatal a tocmit-o de la popoarele daco-romanice pentru a fi tara stralucirii unde Domnul isi va avea scaunul de Domnie si va carmui toate popoarele prin Cuvantul Sau.

Citat:
Toata informatia asta sectara pe care o produci de unde apare ca debitatie apocaliptica inafara bisericii?
Unde sa apara daca BOR a exclus NIP? Sunt in adevarata Orttodoxie toate cele 7 Trambite caci n-au facut compromisuri si nu pot fi acuzate de colaborationism cu regimul comunist.I-au acuzat de sectarism tocmai cei ce au fost colaboratori cu vechiul regim. Fiind incomozi pentru regim le-a facut pe plac iar dupa caderea regimului s-au temut de reclama negativa daca ar sustine ca e vorba de ortodocsi, au acoperit sa nu se stie exact ca si catolicii care nu au facut publice mesajele de la Fatima sau din alte parti.
Citat:
A zis Biserica asa ceva?
Ei sunt ortodocsi din BOR fara pata, fara sa fi cedat regimului, ortodocsi exemplari, ei au fost alesi de Dumnezeu si nu s-au ales singuri. Au marturisit ce au auzit si ce au vazut si minunile si implinirile proorocirilor s-au dovedit ADEVARATE. Prin ei a marturisit insasi BOR-ortodoxia inaintea intregii lumi.

Citat:
Daca Biserica nu a zis, care eretic a produs ereziile astea?
Ei sunt biserica ortodoxa a secolului trecut, ei sunt sfintii care au marturisit si au trambitat si mesajele lor si astazi sunt valabile! Deci biserica a zis prin gura lor iar Cuvantul marturiseste Adevarul de 65 de ani neintrerupt asa ca nu te poti lega de proorocia in somn profund facuta prin sf. Virgina suflata de Dumnezeu ca printro Trambita caci Cuvantul este auzit si scris de la Dumnezeu si astazi exact ca pe vremea lui Moise sau David!

Citat:
Cele 7 trambite sectare ale apocalipsei.
Nu pricepi ca toate Trambitele au fost oameni exemplari din BOR toata viata lor? Ei ne-au pazit de lume si de secte prin mesajele lor.
Citat:
Apropo. Vezi ca penticostalii au trambitele lor. Si baptistii si adventistii au si ei un set de trambite. Tot sectare.
Ale noastre sunt dovedite prin minuni si prin Cuvant si prin proorocii implinite.

Citat:
Astia din No Ierusalim a primit un set dedicat de trompete apocaliptice??
In felul asta n-are sens sa-mi mai bat capul sa-ti raspund. Esti rau intentionat si batjocoritor.
Citat:
Sau vanta toate trompetele sectare apocaliptice impreuna?

Si ce trompetesc, sectarismul final?
Glume proaste de teolog raspopit ce are orbul gainilor. N-am ce sa-ti raspund.

Citat:
Vezi tu Biserica are deja sfinti mari care au vorbit despre apocalipsa Lavrentie al Cernigovului Cuviosul Paisie. Oameni intteegi la minte in calendar.
Despre cei ce parasesc Cetatea Noului Ierusalim de la pucioasa, gradina intalnirii si Romania gradina Maicii Domnului vorbea sf. Lavrentie. Tu habar n-ai si nu pricepi nimic. Bine ca ai amintit. Noteaza, conform lui Lavrentie, antihristul creste in cel din NIP care paraseste lucrarea intorcandu-se in lume si crezand ca BOR sau altii o sa-l indreptateasca inaintea lui Hristos respectiv e vorba despre ortodocsii din BOR cei ce parasesc Romania si se duc la alte culte crestine. Dupa ce pleaca lovesc indarat si devin niste oameni chinuiti care nu-si mai gasesc linistea.

Citat:
Nu are nevoie de demonizati precum baba Vanga care in posedare sibstare de neconstienta (neharixa) vorbea diabolul prin ea. veronica si restul demonizatiloe vorbesc in stare de inconstienta.
Prin Trambita a grait Dumnezeu si nu diavolul. Sigur ca exista demonizati, vezi demonizatii din Gadara dar aceia vorbesc cu totul si cu totul altceva si nu fac minuni si nu scriu carti duhovnicesti si nu respecta poruncile Domnului.

Citat:
Trompetele.din secta noului ierusalim, gramada de nebuni adunata acolo este ce a zis Hrisros ca la.sfarsit multi sw voe eidixa si vor zice ca "eu sunt aici". Si tot Hristos a zis nu va duceti dupa nebuni si trompete.
N-are rost sa mai discutam!!! Esti provocator si rau. Nu mai discut. E ultima data cand mai iti raspund fiindca n-am de ce sa-mi fac pacate nevrand sa vad ca n-am cui vorbi. Omul e prea tampitel si are orbul gainilor si neaga evidenta ca s-o tina pe a lui. Nu a fost si nu e niciunul nebun din cele 7 Trambite. Sunt oameni-ingeri-calugari cu vieti martirice exemplare, incoruptibile.
Citat:
Glasul Bisericii e in sfinti nu in trompetele demonizate.
Glasul Bisericii e in sfinti dar si in Trambitele apocaliptice asa cum este scris la Apocalipsa. Daca tu nu vrei sa crezi tu te dovedesti demonizat caci calci peste lucrarile lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.
Citat:
Tu intelegi ca pe tine te tamaiaza satana cand scrii? Ca esti produsul satanei? Ca scrii sub "inspiratie satanica"?
Eu vorbesc stiind ce vorbesc stiind ce spun, stiind si Crezand Adevarului de la Dumnezeu pe cand tu osandesti ca si prostul ce are orbul gainii si loveste cu cutitul in Ortodoxie crezand ca o apara. Esti in tabara prostilor ce lupta impotriva lui Dumnezeu. Eu sunt in ascultarea de Dumnezeu din BOR iar tu esti in neascultarea de Dumnezeu din BOR, eu sunt in credinta iar tu in necredinta.

Citat:
Tu chiar nu intelegi nimic din Biserica?
Inteleg ca sunt unii refractari, prosti si indaratnici care trebuie rabdati si acceptati asa cum sunt ca nu ai cum sa-i fortezi sa creada daca nu vor.

Din felul in care dialoghezei sa vede ca defapt nu vrei sa dialoghezi ci sa lovesti si sa batjocuresti provocandu-ma sa ma razbun. N-am s-o fac si nici n-am sa-ti mai raspund la provocari pentru ca nu cauti si nu intrebi ci te lupti ca prostul contra lui Dumnezeu. Cand vei dovedi ca te sti comporta pe un forum ortodox asa cum se cuvine incat sa nu mai batjocuresti mai discutam, pana atunci vorbesti singur!

Orbul din tine afirma ca vede si ca a vazut, surdul ca aude si a auzit, prostul ca stie si a invatat, iar nebunul ca lupta pentru ortodoxie sau cu duhul rau nestiind ca merge sa dea cu capul in stalpi. Cele 7 Trambite sunt si 7 Stalpi ai dreptei Credinte!

Cine da cu capul, cu hula sau cu piciorul ii va fi foarte greu candva. De aceea ma opresc eu daca nu vrei sa stii ce faci ca sa nu-ti periclitez mantuirea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.02.2021 at 15:43:52.
Reply With Quote