View Single Post
  #5  
Vechi 25.11.2009, 09:30:06
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Noi lucrand in acest domeniu am citit legea si o respectam ! Insa pot spune atat UE ne va ingradi de la an la an libertatea de a trai decent ,de a ne exprima etc. Acum vad aici ce vedeam in-afara ! intre 1999-2001 s.a dat o lege in Spania ,care scotea cimitirul in-afara orasului.Prietena mea Rocio mi-a `povestit cum rudele ei au fost dezgropate si ingropate in cimitirul nou facut in-afara orasului,un cimitir cu alei,cu pomisori ,cu fantana arteziana in mijloc ,frumos,nimic de zis ! cei care nu vroiau sa plateasca pentru rude ,mai aveau optiunea de a-i pune la o groapa comuna! asta ne asteapta si pe noi,din pacate ! pe noi UE ne-a obligat sa ne aliniem la conditiile impuse de ei ,ca sa putem sa facem capela mortuara ! si stiti cat ne-a frecat sanepidul ? pai ca nu avem nu-s ce filtru ,ca ne trebuie nu mai stiu ce ,desi noi am facut ca la carte,dar ca sa le dam lor o spagutza au trebuit sa inventeze ceva ,care in lege nu era ,dar cine putea sa ii contrazica ?
lege exista dar prea putini o respecta ! aici magazinele funerare au sicriele la vedere,vara chiar le scot in strada,ceea ce eu una nu vad normal ,dar stati sa vedeti cum or sa fie triate de UE ! in spania in aproape 9 ani eu nu am vazut un magazin de funerare ,de cimitir nu mai zic ,toate fiind ascunse ,ca sa nu traumatizeze populatia ! asta e bine ...insa nu tot ce zic baietii din UE este bine !
acum cu D-zeu inainte ,noi incercam sa aducem un folos comunitatii noastre,sa vedem cat o sa reusim ,caci nici nu am facut deschiderea oficiala ,urmeaza sa o facem ,si deja au inceput sa ne muste de poponetz anumite persoane care lucreaza pe la spital ,si au si firma funerara(in lege exista un articol unde se spune ca cei ce lucreaza in acest domeniu la stat,nu au voie sa faca firma !) ! si nu ar fi buba ca are firma...e vorba despre cum trateaza decedatul si familia acestuia! ca sa iti poti lua decedatul de la spital ,trebuie sa cumperi sicriul de la aceasta persoana ,si tot ce mai e nevoie ,altfel isi bate joc de tine si iti da ruda ,cand are ea chef,ce ziceti e uman ? nu mai zic corect !
singurul lucru de care ma bucur cu aceasta lege este ca cei care nu lucreaza in conditii umane si igienice vor disparea ! eu am vazut cum lucreaza sotul meu : curat,atent cu decedatul ,nu il trateaza ca pe o bucata de carne ,ci ca pe un om ! eu una nu as vrea sa pic pe mana unei asemenea persoane ,sa ma arunce in frigider cu alte 5 persoane ,si sa injure ,si sa ma schimonoseasca la fata !
am vrut UE ,atunci sa ne asumam responsabilitatea alegerii noastre !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote