Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #890  
Vechi 19.01.2011, 22:29:18
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Epistola catre Romani

Capitolul 9

,,Si înainte de a fi fost ei născuți, și înainte de a fi făcut ei ceva bun sau rău – pentru ca planul lui Dumnezeu cel potrivit alegerii să rămână'n picioare, nu din fapte, ci de la Cel ce cheamă – s'a zis ei că cel mai mare îi va sluji celui mai mic. Așa cum este scris: Pe Iacob l-am iubit, dar pe Esau l-am urât. Ce vom zice dar: nu cumva la Dumnezeu există nedreptate? Doamne ferește!

Căci El îi spune lui Moise: Voi milui pe cel de care-Mi va fi milă și Mă voi îndura de cel ce-Mi este de'ndurare.Prin urmare, nu este nici de la cel ce vrea, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu Cel ce miluiește. Prin urmare, Dumnezeu miluiește pe cine vrea El și împietrește pe cine vrea El. Atunci, îmi veți zice: De ce-l mai scoate pe cineva vinovat? Căci vrerii Lui cine-a putut să-i stea'mpotrivă?

Dar, omule, cine ești tu, cel ce-I răspunzi lui Dumnezeu împotrivă? Oare plăsmuirea-i va spune plăsmuitorului: De ce m'ai făcut așa? Nu are olarul putere peste lut, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste și un altul de necinste?

Și ce dacă Dumnezeu, vrând să-Și arate mânia și să-Și facă puterea cunoscută, cu multă răbdare a răbdat vase ale mâniei , menite spre pieire, Dar pentru a arăta bogăția slavei Sale către vase ale milei , pe care mai dinainte le-a gătit spre mărire?"
Reply With Quote