View Single Post
  #8  
Vechi 27.01.2011, 18:40:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pompi Vezi mesajul
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.
Nu sunt permise canonic nici logodnele (după auzire, nu după citire), nici cununiile (după citire, nu după auzire). Dar cunosc un caz în care preotul a oficiat taina cununiei în post, dat fiind faptul că mireasa era în luna a opta și, probabil, preotul (un protopop, de fapt) a ales altceva: zămislirea copilului în cununie decât perpetuarea păcatului celor doi. E păcatul sau binealegerea preotului, Dumnezeu să-i ajute! Nu-s cel eu în măsură să judece corectitudinea săvârșirii tainei, dar înclin să cred că, uneori, canonul e făcut pentru om și nu omul pentru canoane! Și preoții prin harul lor au puterea să dezlege și să lege, fiindcă ceea ce e legat aici, legat e și în cer sau dezlegat aici, dezlegat e și în cer!

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote