View Single Post
  #3  
Vechi 06.11.2014, 23:24:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheWolfdog Vezi mesajul
Ce se intampla cu animalele dupa ce mor?
Bine ai venit !

Animalele au suflare de viata, sunt vietati. Dar nu au suflet nemuritor.

Prin urmare, crestinii, in covarsitoarea lor majoritate, cred ca viata animalelor se incheie odata cu moartea lor si ca ele nu beneficiaza de o viata de dupa aceasta limita.

Trebuie observat ca aceasta nu este o invatatura de nivel dogmatic, ci de nivel imediat inferior. Astfel, in principiu, poti fi un bun ortodox si sa crezi, in acelasi timp, in existenta unui suflet nemuritor in animale. Pe de alta parte, o asemenea credinta ar ridica probleme teologice deosebite. Ca sa nu spun irezolvabile.

Citat:
Ma gandesc la animalele maltrate, am si eu un caine care inca ii mai este frica de unii oameni din cauza mediului provenit (l-am luat de la adapost), oare nu merita acestea, macar dupa ce mor, sa primeasca iubirea lui Dumnezeu? Nu merita si aceste fiinte sa se bucure de prezenta sa?
Nu, fiindca animalele nu au merit. Din aceleasi motive pentru care nu au vinovatie. Meritul si vina sunt ca urmare a libertatii. Libertate au numai oamenii. Putem spune ca "un animal este liber" in sensul ca se misca prin padure si nu in cusca la zoo. Dar nu putem spune ca este liber in sensul ca are libertate de alegere intre bine si rau, intre Dumnezeu si diavol. Aceasta libertate o au numai oamenii (ajunsi la varsta intelegerii). Comportamentul animalelor este guvernat de instincte si reflexe. Ele nu pot ajunge in rai din exact aceleasi motive pentru care nu pot ajunge in iad.

Cu iubire in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.11.2014 at 23:34:19.
Reply With Quote