Subiect: gelozie.
View Single Post
  #9  
Vechi 01.05.2011, 09:15:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Primul caz de invidie pe care îl cunoaștem nu a fost al omului. A fost odată, înainte de a fi oamenii, un arhanghel. De atâta slavă ce purta, a fost numit Lucifer, adică Purtătorul de lumină. Era cel mai strălucitor din cinul lui arhiîngeresc, dar tot suferea de invidie, părându-i-se că Dumnezeu are slavă mai multă și ar putea și el să aibă tot așa. De aceea, s-a ridicat asupra lui Dumnezeu, care l-a smerit, așa încât din Prințul Luminii a ajuns Prințul Întunericului. Dar el nu doarme niciodată. Atunci, a tras după el a treia parte dintre îngeri. Acum, el vrea să tragă după el oameni cât mai mulți. Spirit, el face ce știe mai bine, acționând în lumea sugestiilor și diseminând invidia. Nu vedeți care este tematica ei ? "Iată, aceea are haine mai frumoase decât mine", "iată, aceleia i se închină mai mulți decât mi se închină mie". "Iată în ce vilă stă acela, mai frumoasă decât garsoniera mea !". Suntem invidioși pe poleiala altuia sau pe agoniseala lui. Nu am auzit în viața mea ca cineva să sufere de invidie gândind: "dom'le, ce mișto se roagă ăla !" "Iată cum aceea știe Psaltirea pe de rost, pe când eu nu știu nici Tatăl nostru!" Sau: "Face metanii mai multe decât mine !"

Gelozia face parte dintre cele șapte păcate. Acesta este balaurul cu șapte capete, prezent în atâtea alegorii. Nu îl putem ucide, decât retezându-i-le e toate. Le-ați retezat pe toate și a rămas doar invidia ? Înseamnă că ați câștigat o luptă, dar nu un război: dacă nu îl loviți și pe acesta, celelalte șase capete se vor reface. Amintiți-vă din atâtea povești, care toate ne învață același lucru: nici Făt Frumos nu izbândește singur, ci ajutat de aliați de natura lui, sau de altă natură decât el, de însușiri pe care le dobândește în urma îndeplinirii unor condiții anterioare luptei, de armele cu putere supranaturală pe care i le dăruiesc cei inițiați. Adică: ajutor de la sfinți și îngeri, ajutor prin harurile lucrătoare dobândite prin rugăciune, post și fapte bune, ajutor prin Sfintele Taine și ierurgii. Folisiți-le, că niciodată nimeni nu a răpus balaurul cu șapte capete de unul singur. E mai puternic decât noi, mai abil decât noi, are capacități care ne sunt străine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote