View Single Post
  #28  
Vechi 09.06.2014, 22:57:02
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ca sa revin la topic, sunt femei care sunt considerate feministe pentru ca vor egalitate de sanse la locul de munca sau egalitate in familie, in gospodarie. Nici mie de exempolu nu mi sepre corect ca, intr-o familie cu 3-4- copii femeia sa si aiba un loc de munca si sa si ocupe singura de gospodatie;
In primul rând rolul femeii într-o familie crestina e aceea de procreere, de cresterea copilului si de intretinerea gospodariei iar al barbatului este de a aduce suport material, si a proteja familia. Odata ce femeia incearca sa faca si treaba barbatului, acela de muncii si a aduce bani in casa, copii au de suferit. Ei nu mai primesc "cei 7 ani de acasa" deoarece parintii nu mai au timp sa se ocupe de ei. Dealtfel rezultatele acestui fapt se vad la tot pasul. Copii din ziua de astazi cu ambii parinti ocupati nu mai sunt politicosi, nu mai sunt interesați de scoală etc.

1 Timotei 2:14-15 Și nu Adam a fost amăgit; ci femeia, fiind amăgită, s-a făcut vinovată de călcarea poruncii.
Totuși ea va fi mântuită prin nașterea de fii, dacă stăruie cu smerenie în credință, în dragoste și în sfințenie.

Proverbe 14:1 Femeia înțeleaptă își zidește casa, iar femeia nebună o dărâmă cu înseși mâinile ei.


Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Interesanta, dar in zille de azi nu prea se aplica. Adica, femeia a nu aiba initioativa, sa taca, sa-si ceara voie sa vorbeasca? O fi femeia inferioara, dar nici chiar in halu' asta...

In unele familii, daca lasi dupa barbat, ai dat de belea, ca nu-s in stare de nimic; pana si la ai mei, daca n-avea mama intiative in chestiuni importante, atunci nu faceau nimic in veci.

Da, femeia sa faca sacrificii, dar barbatul, el cand face sacrificii?! El face ce vrea? Ca si in cazul prezentat eparintele, sa stai 17 ani alaturi de un betiv care sa te stalceasca in bataie, ca ii trece patima betiei asa din senin? 17 ani?! Zau ca mi se pare o mentalitate gen "femeia sa faca copii, sa-i creasca si sa faca ce au chef barbatii ei" - incubator ambulant si servitoare - vezi practic cum a inteles si Gheorghe Dinu (ei bine, asa inteleg toti care vor sa se lafaie ca au "putere" asupra cuiva)
1.Cum poti sa spui ca, "vezi dom'le" Biblia sau unele "chestii" din Sfanta Scriptura nu se mai aplica. Cine sunt eu sa decid ce se aplica si ce nu se aplica ? Pana la urma Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu. Atunci cand alegi tu ce vrei sa crezi si ce nu vrei sa crezi din Sfanta Scriptura nu mai esti crestin.

2.Faptul ca in unele familii barbatul nu i-a initiativa este vina barbatului, asa cum bine zicea domnul Mihnea Dragomir "e vorba de cateheza insuficienta. Sau inexistenta". Nimeni nu a spus ca barbatul e fara de pacat.

3. Asa cum am spus si mai sus nici un barbat nu e fara de pacat cum nici o femeie nu e fara de bacat. Asa cum sunt barbati betivi sunt si femei adultere, neglijente cu proprii copii sau femei care iubesc mai mult banii sotului decat propriul sot.
Cazurile cu barbati betivi care isi bat sotiile sunt rare, cel putin aici unde locuiesc eu.

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:
7. Voi, bărbaților, de asemenea, trăiți înțelepțește cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, și faceți-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt moștenitoare ale harului vieții, așa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate.
8. În sfârșit, fiți toți într-un gând, împreună-pătimitori, iubitori de frați, milostivi, smeriți.
9. Nu răsplătiți răul cu rău sau ocara cu ocară, ci, dimpotrivă, binecuvântați, căci spre aceasta ați fost chemați, ca să moșteniți binecuvântarea.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote