View Single Post
  #9  
Vechi 31.10.2020, 18:03:26
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de a fi părăsit etern de către Dumnezeu.Acum stiu ca nu exista așa ceva.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu propriul copil ,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.

Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Mi-a schimbat radical viața. Sunt optimist,încrezător, văd binele din oameni, sunt mult mai liniștit, tolerant.Am altă energie. Îmi place să ajut oamenii. O fac cu dragoste. Nu din obligație. Nu de frică.Sunt cu totul un alt om.

Cartea asta m-a învățat ce înseamnă iubirea pură.Iubirea necondiționată. Care nu cere nimic în schimb,ci este suficientă ei înșiși.


Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!

Iti mulțumesc!
Reply With Quote