View Single Post
  #34  
Vechi 06.01.2021, 23:52:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Despre lucrurile importante

Am vazut un film care m-a impresionat-"Minimalism-despre lucrurile importante". Intr-o Societate cum este cea americana care este o societate de consum prin excelenta, s-au trezit doi oameni Joshua Fields Millburn and Ryan Nicodemus, si au realizat ca nu asta este ceea ce conteaza, nu asta este important cumpararea de lucruri. Nu asta este scopul vietii, bucuria vietii.
Primul dintre ei a dus o copilarie saraca(de fapt amandoi) ceea ce l-a impins sa incerce sa evolueze social si la servici incercand sa aiba ceea ce nu a avut toata viata. A ajuns sa aiba o functie inalta, casa cu mai multe bai, masina scumpa, un venit cu mai mult de 6 cifre pe an. Si la un moment in aceeasi luna a murit mama lui si apoi s-a despartit de sotia lui. Si a realizat ca lucrurile importante din viata lui s-au dus, ceea ce i-au ramas au fost doar lucruri, multe din ele in surplus. Acesta a fost momentul de cotitura care l-a dus catre minimalism. S-a scapat de nenumarate lucruri si a inceput o viata noua fiindca la un moment dat s-a intrebat ce este important in viata. Ce lucruri dau valoare vietii mele.
Punctez anumite momente mai deosebite:

min 5:00 Reclamele au poluat si s-au infiltrat in cultura. Apar in filme, apar in emisiunile TV, apr in carti, in cabinetele doctorilor, in taxi, stau langa tine la bar, persoan cu care crezi ca porti o disccutie aiurea, care ar putea fi pusa acolo de o companie de alcool.
39:30 controlul este sa cheltui mai putin

44:40 Nimic nu e in neregula cu consumul problema este consumul obligatoriu.
48:30 Proiectul 333 initiat de o femeie, a fost sa creeze o provocare de moda minimalista ca sa folosesc mai putin decat am. Provocarea consta sa poarte 33 de articole timp de 3 luni. Si cele 33 de articole includeau haine, bijuterii, accesorii si pantofi.
A fost un mod fantastic ptr mine de a-mi da seama ce imi trebuie, ce foloseam si daca facea vreo diferenta. Lucram in publicitate. Aveam multi clienti cu care trebuia sa ma vad zilnic. Mergeam la intalniri de vanzari si in acele prime trei luni, nimeni nu si-a dat seama. Povestea a fost preluata de Associated Press ptr ca multi oameni scriau despre asta o practicau si o incercau.
1:06 Se vorbeste despre reclamele ptr copii care propriu zis sunt niste gunoaie

1:11-Presedintele Jimmy Carter vosrbeste: "E clar ca adevaratele probleme ale natiunii noastre sunt mult mai profunde decat conductele de benzina, sau penele de curent, mai profunde si decat inflatia si recesiunea. Intr-o natiune care se mandreste ca munceste din greu, ca are familii inchegate, comunitati unite, prea multi dintre noi tind acum sa adore slabiciunile si consumul. Identitatea umana nu mai este definita de actiunile unei persoane, ci de ceea ce poseda. Dar am descoperit ca a avea lucruri si a consuma lucruri nu ne satisface dorinta de a da sens vietii noastre. Am invatat ca acumularea bunurilor materiale nu poate umple golurile din vietiile care n-au incredere sau scop. Acesta nu este un mesaj de fericire sau de reasigurare, ci este adevarul si este un avertisment. "

1:17 Daca ar fi sa va dau un lucru la pachet:"Iubiti oamenii si folositi lucrurile, ptr ca invers nu merge niciodata."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote