View Single Post
  #12  
Vechi 19.01.2021, 10:06:41
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Doamne ajuta! Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Sunt cam ceea ce doream sa fie, desi cam putine raspunsuri. Mult prea putine. Credinta noastra e pe duca.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Explica-mi si mie ce probleme au indreptarele tipice de spovedanie.

Si cum ai putea corecta unul din acelea, care sunt destul de comprehensive si indica nistedirectii clare desprecum sa abordezi fiecare problema. Si poti sa lucrezi singur mai departe.

De ce nu ai folosi in continuare un indreptar de spovedanie din cele care sunt ?

Care este dificultatea pe care intalnit-o tu in utilizarea lor ?

Este un indreptar de spovedanie al parintelui Cleopa - ce problema are acela ?

Si ce vrei sa spui prin ”modern”?
Intrebarile sunt bune. De fapt, sunt cele mai bune, restul sunt vrajeli gen "da cine esti tu". As putea sa raspund sau sa nu raspund. Nu stiu. Poate?

1. Ideea esentiala era sa atraga mai multi oameni catre biserica. In cativa ani ar trebui sa se nasca un nou val de a merge inapoi la biserica - si ar fi pacat ca ortodoxia sa il scape. De fapt, am vazut intreband pe forumuri de tineret suparat ca intrebau cu ce se mananca ortodoxia si daca nu ar fi mai ok. In SUA, unde traiesc eu, exista biserica Catolica - iar ea este pur ritualic - nu are suflet, nu are valoare. Exista mici si marunte biserici locale, reformate, fiecare independente. Teoretic, lumea "isi cauta o biserica buna" si aia e. Biserici ortodoxe sunt in orice oras mare american - insa mici, vai de ele, doar cativa romani (sau foarte rar alte specii de est-europeni/balcanici). Am auzit ca in metropole cele grecesti sau ucrainiene acapareaza tot. Bineinteles ca pe BOR nu il intereseaza, de fapt, cred ca nici nu isi dau seama de imbuibala lor de viitorul nou val.

2. Problemele (in cazul asta a unui indreptar) sunt de natura istorica. Prea invechite. Prea tocite. Or, lumea s-a schimbat. Si vrei, nu vrei, nu mai poti sa vii cu acelasi lucru pe care il prezinti in acelasi mod. Biserica reformata a acaparat lumea - oare de ce? Ori trebuie schimbat materialul or trebuie schimbata prezentarea. Stiu, stiu; "religia noastra e cea dreapta pentru ca nu este schimbata de la domnul nostru Iisus incoace bla bla". Fals. A fost schimbata de multe ori. Cea mai mare recenta a fost trecerea pe calendarul nou. Iar asta tine de supravietuire. In prezent, avem probleme existentiale de genul
- este femeia inferioara barbatului
- cioroii - sunt oameni sau nu?

- poponautii si transexualii
- masturbarea (care, nesurprinzator, s-a afirmat in continuu de cateva decenii ca e normala, ca e biologica, ca toti o facem, inclusiv popa din biserica etc)
- sexul, care, in mod clar, cu igiena si educatia sexuala moderna, poate fi facut (si de fapt, este facut) cam in fiecare zi, depinzand de varsta. Cum poti sa integrezi adolescentii, care si-o trag oricum, in credinta? Nu vreau sa par rau, dar pe fetele mironosite nu le-am vazut bine niciodata: ori au ramas nemaritate, ori s-au maritat batrane cu barbati necorespunzatori, ori au facut copii nemaritate etc. De fapt, cea mai buna idee este sa incluzi educatia sexuala in religie propriu-zisa.
- politica/virusii si vaccinurile lor/refugiatii de razboi etc.
La romani se mai adauga diaspora ridicata.

3. In acest context, trebuie sa se vina cu o reformulare/recreere. Nu poti sa bagi Dogmatica lui Damaschin ca exemplu cand aia vorbeste de "umori" si de partile mintii cand anatomia si psihologia e cu totul si cu totul alta lume. Cineva trebuie sa ne scrie cartile. Avem nevoie de carti noi. Si acum cred ca ti-am raspuns la toate intrebarile. Ce probleme au cele vechi, de ce nu se mai pot folosi, ce inseamna modern. Iorest a intuit foarte bine cand a zis ca indreptarele mai degraba se folosesc pentru monahi.

Trebuie [re]facut ceva. Orice. Asadar... cum reformam Ortodoxia? Au mai fost tentative in acest sens?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 19.01.2021 at 10:10:29.
Reply With Quote