View Single Post
  #14  
Vechi 30.10.2008, 00:03:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MAREA MOARTA
PENTRU A FACE O BAIE IN APA FOARTE SARATA.Aproape de manastire se afla statiunea sotiei lui SADAM HUSSEIN al Iordaniei ,draguta ,de 10 euro intrare izolat si 5 euro in grup.In stinga cum intram se afla magazine si terasa cu servire cu de toate ,de unde se poate admira marea moarta ,pina la care trebuia sa coborim mai multe trepte .In dreapta se aflau cabinele de schimb si un mgazin mare cu CREME cu minerale si cu aloe vera ,creme renumite ,dar nu prea ieftine ,dar cred ca totusi ieftine daca ne gindim ca la noi nu se gasesc ,sau daca se gasesc la ce pret saltat ar putea fi aceste creme cu alge si minerale si sare din marea aceasta hipersarata si ...unsa.Pe fundul ei scafandri au gasit urme si obiecte ale celor care au trait in cetatile SODOMA SI GOMORA.Si mai zic unii cu tupeu ca homosexualitarea nu e pacat ci normalitate!!Pai sa se duca la marea moarta si sa se convinga !!Cumpar si eu doua sapunuri ,au albe si negre ,alea albe miros placut si sint si cu glicerina si doua creme ,caci se dau doua creme la pret de una...zic ei ,sau doua pungi cu creme la un pret .In sfirsit cobor si ajung pe malul apei ,intru si fac gresala sa inot putin ..si vai de ochii mei ,caci a trebuit sa ies ca sa mi-i clatesc .In apa nu trebuie sa faci nimic decit sa plutesti, apa calda,fiind cu o concentratie de sare foarte mare si unsa.Nivelul ei este cu 396m sub nivelul marii Mediterane si la 1154 sub nivelul Ierusalimului,avind o suprafata mare de 17/77 km cu o adincime maxima de 400 metri si deci 800 m sub nivelul mediteranei.Admiram pe partea dinspre IORDANIA muntele Galaadului .Nu ne aflam in partea in care se afla stilpul de sare ce o reprezinta pe femeia lui LOT ,careia i-a parut rau dupa localitatea ce trebuia sa o paraseasca !!.Aceasta intimplare este un aviz si pentru noi sa nu ne atasam prea mult de aceasta lume desarta!Aci se gaseste in apa si mult namol negru pe care l-am aplicat pe partile durerose ale oaselor ce sufereau din cauza reumatismului.Ne-am facut poze si dupa baie am mai stat sus pe spatiul verde amenajat cu scaune ,la povesti .S-a inserat si pe malul celalalt se vedeau foarte frumos luminile ce se aprindeau in noapte.Am plecat spre Ierihon pe la ora 20 si dupa luarea mesei am facut o plimbare prin orasul
IERIHON
,CEA MAI VECHE CETETE DIN LUME ,EA FIIND LOCUITA DE CANAANITI CU 7000ANI INAINTE DE HRISTOS.Aici este locul lui ZAHEU ,vamesul ,aci a fost vindecat orbul Bartimeu si alti doi orbi PIRIUL PROFETULUII ELISEI si piriul HORAT din care a baut si SF. ILIE in pustie ,adapa cei 10000 locuitori ,dar si iriga gradinile de banai ,portocali,lamii,curmali ,vie.Pe la periferie este cam intuneric ca si la noi in localitatile mai mici ,dar centrul este foarte luminat si plin cu magazine ce au afara acelasi stil de bazar ;sint deschise pina la ora 24.Intram in citeva ,dar mai mult ma impresioneaza bogatia si diversitatea fructelor,....dar si mizeria din centru ,unde nu am vazut ..nici macar un cos de gunoi.!!Era ca si la noi in pietele murdare.!!Plecam acasa ,adica la manasire ,trecind pe linga biserica lui ZAHEU,cu dudul ,pe care o vom vizita a doua zi.
Reply With Quote