View Single Post
  #4  
Vechi 05.01.2019, 01:10:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui.
Descrieti o insuficienta a intelepciunii. Intelepciunea (in sensul de Ataraxis) este al saptelea dar al Spiritului Sfant. Fiecare dar este potentat prin potentarea celui dinainte. Inaintea intelepciunii este inteligenta, al saselea dar, iar inaintea ei este stiinta, al cincilea. Inteligenta (in sensul de inteligenta spirituala) inseamna doua lucruri:
1°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele lucruri pe care le stim prin stiinta.

Dar, mai ales, intelgienta spirituala inseamna:
2°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele "coincidente" din viata noastra. Altfel spus, despre felul in care a lucrat si lucreaza Dumnezeu in viata noastra.

Privind in urma, nu neaparat in istoria lumii, nici in istoria sacra a Poporului Ales, ci in urma in viata noastra, vom vedea de cate ori Dumnezeu ne-a ferit de rau, uneori cu pretul unei suferinte care ni se parea teribile la vremea respectiva. Vom vedea, ca si cum am vedea cu ochii, cum cutare lucru a fost o pedeapsa pe care o meritam nu in general, ci pentru cutare fapta. Cum cutare lucru s-a intamplat la timp potrivit ca atentia noastra sa se indrepte spre un anumit domeniu si altele, zeci, sute de altele in felul acesta. Si, atunci cand vom realiza, impreuna cu Psalmistul, ca Domnul este luminarea noastra si mantuirea noastra, de cine sa ne temem ? inseamna ca tocmai am urcat de la inteligenta spirituala la intelepciune.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote