Subiect: muzica
View Single Post
  #2  
Vechi 12.12.2008, 17:49:02
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit colindele si traditiile

chiar daca nu am inca o varsta la care sa imi exprim parerea ca o persoana adulta,vreau sa marturisesc tuturor ca mie personal imi place foarte mult muzica bisericeasca pe voci.nu ascult, dar cand merg la Sf. Biserica imi place foarte mult. Eu locuiesc intr-un cartier al orasului, putin mai marginas. De curand, preotul acestui cartier, care este ca un satuc, ne-a propus tinerilor din cartier sa organizam o asociatie care sa se numeasca "asociatia tinerilor crestini". in fiecare sambata si duminica seara ne intalnim in casa praznicala a Bisericii si facem repetitii la colinde pentru ca intentionam ca de ajunul craciunului sa mergem la casele oamenilor din sat sa ii colindam.chiar daca nu toti avem voci bune , impreuna ne descurcam si chiar suna foarte bine. cantam multe colinde , majoritatea le cantam pe mai multe voci si este o armonie de nedescris in mucul spatiu in care facem aceste planuri.vreau sa ii sfatuiesc pe toti tinerii care citesc acest comentariu sa nu se considere prea mari pt. a merge cu colindul, si sa pastreze traditia, care este sfanta, caci daca noi, care suntem generatiile viitoare nu o vom pastra, nici tinerii din viitor nu o vor face. sunt traditii frumoase, care infloresc in inima bucurie.nu e nicio rusine sa mergi cu colindul ci chiar o fapta minunata. toti tinerii din zilele noastre ar trebui sa pastreze traditia.urez tuturor cititorilor acestui site sarbatori fericite cu impliniri si credinta in Dumnezeu!
Reply With Quote