Subiect: Teoria Evolutiei
View Single Post
  #9  
Vechi 19.07.2009, 18:22:35
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
cu punerea anului creierii lumi dupa VT,5766 si explicarea calendarului evreu care este valabil de atuncia pana azi, ca de obicei la evrei, fara nici o schimbare si omitere.
Nu stiu cat de adevarat este ,mi sa spus ca istoria chinezilor incepe mai devreme decat data creierii lumii dupa versia VT.
In NT nu este nici o aluzie la data creierii lumii?
Este total neimportant daca de la facerea lumii au trecut 5000, 7000 sau 10000 de ani. La fel de neimportant sunt si diferitele calendare care s-au schimbat intre timp. Ca este evreiesc, iulian, gregorian.... Ca de obicei oamenii incearca sa faca lucrurile cat mai bune si este de apreciat ca macar acum avem un calendar destul de bun... astfel nu pierdem zile si nici nu castigam... iar sarbatorile le putem tine mult mai bine...

Nu este foarte sigur nici ca suntem in anul 2006 dupa Hristos... Au fost cateva dispute... se pare ca s-au pierdut vreo 4 ani pe undeva...

Dar daca te intereseaza asa de mult subiectul am sa-ti dau niste indicii utile.

In Noul Testament nu precizeaza o data de la facerea lumii... dar se precizeaza genealogia lui Hristos (precizarea are un scop mult mai important decat datarea facerii lumii). Astfel de la Avraam (inclusiv) pana la Hristos sunt 14 neamuri de trei ori (foarte importanta este impartirea aceasta)... asadar avem 14 x 3= 42 de generatii.

Ca sa legam firul ne intoarcem in cartea Facerii si vom vedea ca de la Adam pana la Noe sunt 10 generatii, iar de la Noe pana la Terah (tatal lui Avraam) sunt alte 10 de generatii, asadar 20 de generatii.

Asa vom avea 62 de generatii de la Adam pana la Hristos. De aici ies cei aproximativ "5508" ani sau "3763" cum spun altii.

Dar nimeni nu stie cu exactitate o cifra.
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)

Last edited by Andu30; 19.07.2009 at 18:34:25.
Reply With Quote