View Single Post
  #9  
Vechi 02.10.2006, 17:25:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia
Am si eu o nelamurire legat de Sfanta Impartasanie.De cand ma stiu mi s-a spus (si sunt convinsa ca e correct) ca inainte de a ti se administra Sfanta Impartasanie e necesara o pregatire sufleteasca precum si o curatire trupeasca-post si rugaciune-si bineinteles de marturisirea pacatelor.Ei bine de doi ani incoace de can am ajuns in Sua,am vazut(atat in cadrul BOR cat si in a celor grecesti)cum preotii impartasesc credinciosii fara a se fi spovedit sau postit inaine.Sunt putin confuza si as dori sa aflu mai mute lucruri referitor la subiect
Andaluzia,

Ory ti-a expus aspectele importante legate de Sf. Impartasanie. Eu una sunt cam in aceeasi situatie ca tine, dar n-am trecut oceanul, sunt tot in Europa. Ca sa nu mai ma stresez cu judecarea cum e mai bine, ma "predau" in mainile duhovnicului. Adevarul e ca mi-am gasit aici un duhovnic dintr-o manastire, care chiar imi corespunde aspiratiilor mele. Depinde de fiecare. Stii cum se spune...unul vrea mai multa asprime, altul mai multa iubire, sau cum spunea Pr. Rafail Noica "unii se mantuiesc la scoala Pr. Cleopa, altii la scoala Pr. Ioan de la Racea" (adica imapratasanie rara si multa asceza versus impartasanie deasa si putina asceza). Depinde ce-ti corespunde. Avem exemple de Sfinti care s-au mantuit impartasindu-se de cateva ori in viata, dar avand o imartasanie cu Hristos continua, prin viata lor de rugaciune, de nevointa, de iubire si daruire pt ceilalti; avem si Sfinti care se impartaseau mai des.

Ce e important e sa fie acea trezvie continua. Mie Pr. Arsenie Papacioc imi place f mult. Zice: "orice clipa poate sa fie un timp si orice suspinare o rugaciune". Adica o impartasire cu Hristos in orice clipa prin rugaciune, prin comuniune cu El. Si astfel, Hristos o sa-i spuna duhovnicului tau cum si de cate ori sa te impartasesti. Spovedania deasa si ascultarea mi se par f importante.

Domnul sa ne calauzeasca pasii spre mantuire!
Elena
Reply With Quote