View Single Post
  #8  
Vechi 11.01.2009, 22:27:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florentina75 Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Dupa multe framantari , poate in zadar sau poate cu folos, postez cateva intrebari fireasti sau nefiresti, ce faci cand iti pierzi increderea in persoanele in care aveai mare incredere???? Ce ar trebui sa faci... sa le spui sau sa taci ... sa pui o intrebare sa accepti scuze sau mirare ... sau sa renunta si sa incerci sa o iei de la capat???????
Ce faci cand cei de langa tine iti lasa o impresie normala si de fapt ei gandesc cu totul si cu totul altceva ?
Ce ar trebui sa faci cand vrei sa-i faci cadou unui om, din dragoste si cu recunosstinta, si acea persoana te refuza fara sa-ti dea macar dreptul la replica??????

Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Florentina, iata cateva din invataturile Maicii Tereza:

- Omul este irational, egoist. Nu are importanta, iubeste-l!
- Daca faci bine vor spune ca ai interese ascunse. Nu-i asculta! Du binele la bun sfarsit!
- Binele pe care il faci va fi maine uitat. Nu are importanta, implineste-l.
- Onestitatea si sinceritatea te fac vulnerabil. Mergi mai departe, fii deschis si cinstit.
- Ceea ce ai construit ani in sir poate fi distrus intr-o clipa. Nu te opri. Zideste mai departe!
- Daca ii ajuti pe oameni se vor ridica impotriva ta. Nu baga de seama, ajuta-i!

Cere de la Dumnezeu putere sa aplici toate acestea in viata ta! Problema cea mai grea a mea, pacatosul sunt chiar eu!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote