View Single Post
  #41  
Vechi 20.06.2009, 12:06:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ar să revin la dulcea mea Nectarie, cu câteva remarci: o privesc și nu mă mai satur. Nu pentru că îi sunt mamă, ci asta o spun toți cei cu care ne întâlnim. Sper să nu fiu prea îndrăzneață dacă afirm că chipul ei are multe în comun cu chipul Sfântului Nectarie: ochii mari, albaștri, extrem de blânzi, sprânceana stângă mai coborâtă decât cea dreaptă, zâmbetul galeș și suav. “Copiii <> sunt cei mai reușiți” – mi-a șoptit odată un preot sibian, tată a 5 copii excepționali, iar Nectaria a certificat acest lucru. Dumnezeu nu greșește niciodată cu noi, dar noi adesea... Dar noi adesea și iremediabil. Dacă aș fi ascultat de primul glas, aș fi pierdut o comoară mai scumpă decât tot pamântul cu toate bogățiile lui. Dacă aș fi acceptat condamnabila operație și nu mi-aș fi pus nădejdea în Atotputernicul Dumnezeu, Nectaria acum nu ar mai fi fost. În prezent nu mi-aș mai fi îndulcit văzul, auzul, mintea și sufletul cu “mierea” îngerească a acestei “albinuțe”, ci m-ar fi așteptat, fără să știu, “cupa” plină de “fiere” a Judecății de pe urmă. Slavă Preabunului Dumnezeu, sfinților Săi și îndeosebi Sfântului Nectarie că nu m-au lasat să cad în ispită!

Am amintit mai sus de o altă minune a Sfântului Nectarie și nu numai a Sfântului Nectarie, ci și a Sfinților Rafail, Nicolae și Irina: tămăduirea primei noastre fetițe, Anastasia, diagnosticată de la vârsta de 2 ani cu megadori colon și constipație cronică. Clismele regulate pe care am fost nevoiți să i le facem tot la 2-3 zile timp de 1 an o înspăimântau și o aduceau într-o stare critică, cu transpirații abundente, tremurături, urlete, lacrimi etc. Supozitoarele cu glicerină nu-și mai făceau de mult efectul. Pe 27 aprilie 2004 am consultat un medic naturist din București, după care am fost și la racla cu moaștele Sfântului Nectarie de la mânăstirea Radu Vodă. De această dată Dumnezeu ne-a pus credința la încercare. Minunea întârzia. Au trecut câteva zile. Eram abătuți și nedumeriți. Am citit de câteva ori, împreună cu fetița, Acatistul Sfântului Nectarie și Paraclisul Sfinților Rafail, Nicolae și Irina. Aflasem de curând că Sfântul Rafail a vindecat o femeie care suferea de constipație cronică și că Sfântul Nectarie “se pricepea” și la boli intestinale. În marțea luminată, a 3-a zi de Paști, când sunt sărbătoriți Sfinții Rafail, Nicolae și Irina, Anastasia a făcut la oliță fără nici o intervenție din partea noastră. Nici nu apucasem să-i administrăm tratamentul prescris de doctor. Am să redau cu exactitate dialogul pe care Anastasia l-a avut în februarie 2005 cu sora mea cea mică și pe care l-am notat imediat:

N: - Am auzit că ai facut la oliță. Vezi că te-au ajutat sfinții dacă te-ai rugat?
A: - Da! Am visat că a venit la mine și m-a ajutat să fac și m-a împins așa: hmmm!
N: - Cine a venit la tine?
A: - Sfântul Lafail!
N: - Și cum arăta?
A: - Avea barbă lungă!
N: - Era mic sau înalt?
A: - Înalt!
N: - Și cum era îmbrăcat?
A: - Ca tati!
(....)
N: - Ia să vedem, care din aceasta icoană?
A: - El! (l-a arătat exact pe Sfântul Rafail).

Se pare că sfinții lucrează și “în echipă”. Nu pentru că nu ar fi în stare să se “descurce” individual, ci pentru că le place smerenia, conlucrarea prietenească, intercomuniunea, ca unii ce sunt părtași ai Sfintei Treimi – “structura supremei iubiri”.

Și în anul acesta (2006) Sfântul Nectarie ne-a avut sub oblăduirea sa. În luna iunie ne aflam în stațiunea Govora. Doamna doctor R.I. ne-a primit ca și cum ne-ar fi cunoscut de când lumea. Asistenta dânsei era însărcinată; mai avea câteva zile și trebuia să nască. Amabilitatea amândurora ne-a încurajat să orientăm discuția spre tarâmul duhovnicesc al credinței. Le-am povestit propria experiență cu Sfântul Nectarie, sfătuind-o în special pe doamna asistentă să-l cheme în ajutor la naștere. Și pentru ca să se convingă de cele spuse, le-am dăruit câte o carte cu viața, minunile și Acatistul Sfântului. Apoi am urcat cu fetițele cele mari la ultimul etaj. În ziua aceea mai aveam de făcut încă o procedură. Dar înainte de a o finaliza, din ispita și răutatea diavolului care n-a suportat propovăduirea noastră, fetițele au ieșit cu un minut mai repede. Am auzit în curând țipete și inima mi-a fost cuprinsă de neliniște. Presimțeam că s-a întâmplat ceva rău. Când am coborât, Daria se afla în brațele unei femei care împreună cu doamna doctor R.I. ne-au spus, speriate, că fetița a alunecat pe scări și s-a rostogolit de sus până la parter întocmai “ca un dovleac” și, spre marea lor surprindere, n-a pățit nimic. Eu însămi am pipăit-o, am scuturat-o, am întors-o “pe toate părțile”: nici o lovitură, nici o vânătaie. Când am părăsit incinta spitalului, a început să zburde ca de obicei. Am ajuns în parc ca să ne întâlnim cu mama, care o avea în grijă pe Nectaria. Și mama era oarecum tulburată. Ce se întâmplase? În același timp în care Daria căzuse, în căruciorul în care dormea Nectaria era gata-gata să intre o mașină care virase foarte aproape de banca pe care stătea mama. Câțiva centimetri în plus și accidentul era inevitabil. Ne-a păzit însă Sfântul Nectarie, drept mulțumire....

Și încă ceva foarte important: 7 luni de zile Nectaria nu dormea noaptea, iar ziua dormea doar 15-20 de minute. I-am administrat și Romergan, dar degeaba. Căpătasem o oboseală cronică, vecină cu nebunia. Nu știam ce are. Mă scula din oră-n ora, certându-mă parcă... Cauza? Am făgăduit CEVA și nu m-am ținut de cuvânt, amânând în permanență din diverse motive. În momentul în care am început să scriu, Nectaria a început să doarmă. Concluzia? FĂGĂDUINȚELE FĂCUTE SFINȚILOR TREBUIESC ÎNDEPLINITE IMEDIAT, altfel apar atenționările.
Binecuvântat ești Doamne, învață-ne pe noi îndreptările Tale! Amin.
Reply With Quote