View Single Post
  #49  
Vechi 10.08.2009, 19:16:50
ankmiha ankmiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Am avut si eu parte de ajutorul Sf. Nectarie

E greu sa-ti gasesti cuvintele atunci cand e vorba de o minune, eu insumi consider ca am avut parte de o mica minune din partea Sf. Nectarie. Am aflat de Sf Nectarie de cateva luni de cand sotul meu a inceput sa aiba probleme de sanatate si am inceput sa-i citesc acatistul. Inca din prima clipa am simtit o liniste sufleteasca si o mangaiere ca totul va fi bine. I-am citit si viata lui si am ramas profund impresionata precum si minunile savarsite de el. Cu voia lui Dumnezeu am reusit sa ajung la Bucuresti (cand am ajuns la manastire am simtit o mare liniste sufleteasca si o mare implinire) de unde am luat ulei sfintit de la candela ce arde la racla sfantului si m-am si bucurat de ajutorul lui.
II citisem de curand de pe net cateva minuni si in mintea mea cea pacatoasa ma intrebam "oare sunt adevarate acele minuni?" caci eu aveam si eu cateva probleme de sanatate si sotul la fel si ma rugam lui si nu vedeam nici un remediu (pacatoasa cum sunt m-am indoit si-mi pare nespus de rau). In seara aceea mi s-a facut rau am facut febra mare si eram si singura acasa, sotul fiind internat in spital. Eram singura practic, dar am inceput sa ma rog sfantului si m-am miruit cu uleiul sfintit si m-am rugat si la Maica Domnului si la Bunul Dumnezeu sa-mi ajute mie si sa faca asa cum mi-e mie credinta. Si nici in jumate de ora a inceput sa-mi scada temperatura pana dimineata m-am facut bine. Eu consider ca daca am avea credinta macar cat un bob de mazare s-ar rezolva o parte din problemele noaste de zi cu zi. Sa nu va indoiti de minunile celor ce povestesc pt ca mare este Dumnezeu si sfintii alaturi de El si El ne ajuta chiar daca nu imediat, El stie cand sa intervina. In viata multe greutati intampina omul insa toate aceste greutati se spune ca sunt pt a ne intari in credinta si fericiti sunt cei care trec peste obstacolele vietii fara sa carteasca, eu una regret nespus ca am momente cand cad in deznadejde, datorita problemelor intampinate in viata care parca nu mai contenesc sa se rezolve, si ma rog sfantului sa ma intareasca in credinta, dragoste si nadejde, Asa sa ne ajute Dumnezeu!
II multumesc Sfantului Nectarie pentru ca mi-a ascultat rugaciunea si m-a facut bine chiar daca sunt pacatoasa si ma rog in continuare lui sa-mi ajute sa trec cu bine peste toate obstacolele vietii, si sa ne dea sanate tuturor.
Reply With Quote