View Single Post
  #360  
Vechi 29.12.2009, 23:01:13
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oameni buni, haideti sa incercam sa purtam o discutie civilizata, sa nu suparam... tot crestinii nostri (id est, Elizabeta) sunt raniti si amarati pe acest topic. Ca om, inteleg ca fiecare are dreptul la o opinie, la o religie, la niste convingeri personale. Cand stau de vorba cu un om, nu il intreb mai intai: auzi, esti ortodox? pe forumul asta, e altfel. in calitate de crestin insa... nu intru pe topicurile care nu ma intereseaza, ca sa nu imi fac sange rau. De data asta insa, risc sa pierd o prietena si o crestina buna de pe acest forum din cauza unor animozitati de aici. Si ma opun categoric. Nu e o solutie sa aruncam cu noroi nici unul in altul, nici sa ne retragem de pe forum.... trebuie doar mai multa diplomatie si mai mult tact in aceste probleme sensibile, care pot degenera oricand. va rog eu mult.... nu stau sa citesc atatea pagini ca sa vad unde e buba, vreau doar un minim de respect. si sa nu plece Elizabeta!

P.S. Si eu stiu ca Traditie este un om foarte bine intentionat si apara ortodoxia... asa cum ceilalti isi apara islamul. eu sunt de partea dreptatii, adica a Ortodoxiei, dar sa nu facem victime colaterale din ortodocsii nostri.
Ca un ultim mesaj al meu pe acest forum,as vrea sa o rog si eu pe Elizabeta sa nu se retraga pt ca aici este nevoie de asemenea oameni.

Am inteles ca Traditie vrea sa isi apere religia dar ce nu inteleg este de ce face asta prin a ataca pe alta intr-un mod atat de urat..Imi amintesc cand imi spunea ca musulmanii sunt"victime ale spalarii pe creier",face afirmatii de genul"toti cei care cunosc islamul in profunzime si il aplica sunt teroristi islamici",sau tot spune ca toti musulmanii sunt mincinosi..si multe altele
Si eu imi sustin religia dar nu am scris nici macar un cuvant urat despre crestinism sau despre crestini ci pur si simplu am incercat sa prezint islamul.Nu trebuie sa ne jignim pt simplul fapt ca nu avem aceleasi idei.
Mai era cineva tot pe acest forum care imi spunea ca m-am convertit la islam pt pakistanezii din Londra fara ca macar sa ma cunoasca si sa imi stie povestea.
Toate aceste rautati nu isi au locul pe un forum dedicat unei religii.
Cam atatea am avut de spus...de acum chiar nu mai intervin.