View Single Post
  #23  
Vechi 26.01.2010, 14:30:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La botez noi primim Duh Sfant si niciodata omul nu va mai fi atat de curat ca la botez. Cum sa fie doar o formalitate, o superstitie fara rod?!? Prin pacatele pe care le facem, Duhul se mai retrage, dar nu de tot, altfel omul ar muri. Si apoi sa nu uitam ca Dumnezeu ne cheama mai devreme sau mai tarziu la credinta dandu-ne diverse incercari. Pana atunci ne lasa sa ne traim viata asa cum stim, pentru ca ne respecta liberul arbitru.
Sf. Augustin povesteste de botezul prietenului lui, care se afla in coma. Botezul i-a schimbat acestuia viata, nu numai prietenului, dar si Sf. Augustin, care se minuneaza in scrierile sale:
"Rogu-Te, o, Dumnezeule al meu, as dori si eu sa stiu, daca Tu intr-adevar imi ingadui sa stiu, cu ce scop am fost amanat atunci ca sa nu fiu botezat? Oare spre binele meu au fost, ca sa zic asa, lasate atunci slobode fraiele pacatelor mele, sau n-au fost lasate? Prin urmare, cum de sosesc de peste tot la urechile noastre, ba de la unii, ba de la altii, vorbe ca acestea: "lasa-l sa faca ce vrea, caci nu este botezat"; iar cand e vorba de sanatatea trupului nostru, nu zicem totusi: "lasa-l sa se raneasca mai mult, caci nu s-a vindecat". Cu cat mai temeinic si cu cat mai repede as fi fost eu insanatosit... pentru ca odata savarsita salvarea sufletului meu, ocrotirea pe care Tu mi-o dadusesi sa fie absolut sigura. Intr-adevar ar fi fost mai bine".
Ideea este nu de a priva omul de botez, ci de a nu-i pune 'taciuni aprinsi pe cap' daca el sau familia nu sunt in stare sa-si asume educatia crestina a celui botezat. Altfel, omul este botezat dar risca sa devina apostat, ceea ce este mai grav decat sa fie nebotezat si sa fie necredincios.
Botezul este o pecete, si lucreaza in noi, insa el nu lucreaza in mod magic, ci doar daca noi il facem sa rodeasca. La botezul copiilor mici mai intai nasii si parintii 'uda planta' si apoi copilul, incetul cu incetul. Bineinteles, intotdeauna va avea libertatea si sa se lepede de botez, dar va fi in cunostiinta de cauza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote