View Single Post
  #25  
Vechi 26.01.2010, 15:14:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
VAi, da, Noesis, asa scrie pe cartea aparuta la Humanitas: Sfantul Augustin "Confesiuni".
Humanitas? Pai nu stiai ca Humanitas e editura ecumenista si seculara? :D Si apoi nu stiai ca Augustin e prin excelenta sfant catolic, iar pentru ortodocsi doar Fericit? Citesti asa ceva? :D (Cred ca intelegi gluma. Ma bucur ca citesti si altceva decat Arsenie Boca&comp.)

Citat:
Sigur ca milioane de oameni traiesc bine mersi fara a fi botezati, dar ce are asta de a face cu ortodocsii? Tu ce ai invatat la Teologie despre botez?
Eu n-am invatat la teologie. Dar din studiul meu, Taina Sf Botez este poarta care deschide calea spre mantuire. Nu te mantuieste in sine, doar (unii) protestanti spun ca o data ce "ti-ai predat viata" esti mantuit. Doar comentam ceva ce ai spus tu, ca la Botez omul primeste Duhul Sfant, si ca de-a lungul vietii tot se retrage, dar nu de tot, ca altfel omul ar muri. Iar eu am spus ca daca este asa, atunci cumde sunt atatia oameni nebotezati, deci in esenta fara Sf Duh, care traiesc mult si bine. :)
Ideea este asa cum a spus Fani: cand esti pagan vei fi judecat dupa legea constiintei, dar cand devii crestin, cu sau fara voia ta constienta, ramai cu obligatiile de crestin pe toata viata si vei fi judecat dupa legea lui Hristos, ceea ce mi se pare un lucru foarte grav pentru crestinii doar cu numele.

Last edited by Noesisaa; 26.01.2010 at 15:19:42.
Reply With Quote