Subiect: Parenting
View Single Post
  #63  
Vechi 24.09.2015, 08:41:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Povesti horror la geadinite exista de mult; nu xista gradinita (cred) in care toate cadrele didactice si ingrijitoarele sunt perfecte, sau, mai bine spus, super ok. Ca si la scoli de altfel.

Ideea e ca trebuie incercat. Daca nu e in regula, se poate scoate copilul de acolo si cautata o alta gradinita.
Eu voi merge pe referinte si incari. Gradi privata cam iese din sicutie, gradi de stat sunt multe in oras; undeva tot voi gasi o gradinita care se va potrivi copilului meu.
Daca se va putea, eu voi merge intai cu copiii mei sa vizitez gradinite in anul de dinainteainceperii gradinitei; voi discuta cu educatoarele, voi incerca sa vad daca copiii sunt scosi ka aer etc. Apoi, in functie de rezultate, voi alege o gradinita. Daca nu e in regula, schimbam gradinita.
In situatii e genul mult ajuta discutiile cu parinti care deja au copii la gradinita, parinti care deja stiu cat de cat cum este, cum s-a integrat copilul/copiii lor etc.

Nu vreau nici sa imi supraprotejez copilul, insa nu vreau nici sa il neglijez.
Eh, daca totul e bine, inca am 3 ani si jumatate pana sa ma ganesc la gradi; timp suficient sa "imi fac temele".

Eu pot sa o inteleg pe maria; am avut in oras la o gradinita (ma rog, de una stiu eu) un caz similar cu ce postat de ea, insa s-au luat masuri drastice si educatoarea a zburat din functie; din auzite, acum zice-se ca ar fi prin ceva comuna de pe langa oras (sursa nu foarte sigura - deci nu stiu aca e adevarat).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote