View Single Post
  #1279  
Vechi 10.04.2016, 07:44:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cand nu crezi ca Unul din Treime S-a intrupat si are o identitate, o forma, o morfologie vazuta ce nu poate fi negata, ajungi la tot felul de negatii.
Delia, unde am spus ca Dumnezeu nu s-a intrupat in persoana Lui Iisus?

Este din nou deductia ta pe baza careia faci evaluri subsecvente.

Cred ca Iisus este Dumnezeu.

Citat:
Dumnezeul filozofilor e spirit pur fara forma.
Ce forma are Duhul Sfant?

Dogma ortodoxa este intemeiata pe Lucrarea "Dogmatica" a Sf Ioan Damaschin in care scrie astfel:

"Este evident ca Dumnezeu este necorporal.

Caci, cum ar avea corp ceea ce este infinit, nemarginit, fara de forma, impalpabil, nevazut, simplu si necompus? "



Ce forma avea Iisus inainte de a se naste?

Citat:
Dumnezeul in care cred crestinii e Treime de Persoane, incognoscibil absolut in esenta lui, transcendent absolut, dar Hristos, Unul din Treime transcende chiar aceasta transcendenta.
El vietuieste deopotriva in doua firi: si in firea divina, in perihoreza absoluta cu Tatal si Sf. Duh, dar vietuieste si in firea/specia umana, alaturi de exemplarele speciei umane.

Dumnezeul-facut-Om e deopotriva si imanent si transcendent, si vazut si nevazut, si spirit pur si materie, si in timp si in vesnicie, si pe pamant si mai presus de spatiu, si Duh subtil, imperceptibil dar si forma cu continut palpabil, concret.
Si nascut din vesnicie din Tata fara de mama si nascut in istorie din mama fara tata pamantesc.
Si sensibil si inteligibil! Si perceptibil in istorie de con-temporanii Lui cu cele 5 simturi, cu ochii, auzul, si cugetat cu mintea unita cu inima de co-partasii la Tainele Bisericii.
Afirmatii cu care sunt de acord.

Ceea ce am descoperit insa in budism este modul in care perceptia omului poate sa impace transcendenta cu ceea ce este perceptibil - sesizarea legaturii dintre cele doua. Unirea catafaticului cu apofaticul in orice aspect existential.
__________________

Reply With Quote