View Single Post
  #3  
Vechi 27.10.2018, 03:42:18
Yassmina Yassmina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2018
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ateii se vor "trezi la realitate" cand vor adormi. Viata "de vis" si mantuirea sunt imposibile impreuna.

E imbucurator ca ai observat suferinta oamenilor credinciosi, caci este scris:
29. Căci vouă vi s-a dăruit, pentru Hristos, nu numai să credeți în El, ci să și pătimiți pentru El,(Filipeni1,29)
Fara suferinta nu ne putem demonstra Crezul pe care-l rostim, iar lipsa suferintei ne semnaleaza ca nu suntem vrednici de incercare pentru ca evitam suferinta:
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,4)
Daca evitam suferinta, evitam Imparatia lui Dumnezeu:
22. Întărind sufletele ucenicilor, îndemnându-i să stăruie în credință și (arătându-le) că prin multe suferințe trebuie să intrăm în împărăția lui Dumnezeu(Fap.Sf.Ap.14,22)
Se desprinde o concluzie logica:
12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți.(2Tim3,12)
Atentie! Toti.
pentru ca in numele Lui am fost botezati si ne-am angajat sa raspundem in acelasi fel jertfei Lui pentru mantuirea noastra:
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In14,6)
Nimeni nu se mantuieste decat daca face precum Hristos.

Invatatura Lui ne invata sa fim bucurosi cand suferim caci cu inca o suferinta suntem mai aproape de Imparatia Lui.
Reactia noastra la suferinta trebuie sa fie identica cu a Lui.
Multumesc mult pentru citate, acum inteleg mai bine anumite aspecte.
Reply With Quote